Talvine aialinnuvaatlus 2024

26.-28. jaanuar

1 Miks toimub aialinnuvaatlus talvel, mitte kevadel?

Meil talvituvad linnud on kõige paremini vaadeldavad just südatalvel ja toitmiskohtade ümbruses. Haude- ja rändlindude vaatlemisel kaasalöömiseks on mitmed teised võimalused. Need leiad Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt menüüst "Osale ja vaatle"

2 Miks on loendusaeg ainult üks tund?

Üks tund on piisavalt pikk aeg, et näha enamikke loenduspaigas tegutsevaid linde. Mitmetunnine loendus ei oleks vaatlejaile enam nii huvitav ja korraldajatele lisanduvad tunnid olulist infot juurde ei annaks. Tunnise vaatlusega on osalejate arv palju suurem, kui oleks mitmetunnise puhul.

3 Mis kellaajal peaks vaatlema ja kas erinevatel aegadel on linde sama palju?

Vaadelda võib ükskõik millal, kuid loomulikult mitte pimedas. Paljud linnutoitjad teavad täpselt, mis kella paiku linnud kõige aktiivsemalt toidumaja külastavad. Reeglina leiab see aset hommikul peale valgenemist ja pärastlõunal enne hämardumist. Samas paljudes toitmiskohtades kestab linnumöll ka päev läbi.

4 Kas vaatlusaja valimisel peaks jälgima ka ilmastikuolusid?

Vaadelda võib iga ilmaga, kuid hea ilm meelitab kohale rohkem linde. Tihe lumesadu, tugev tuul ja tuisk vähendavad aktiivsete lindude arvu ja kindlasti ka nähtavust. Reedel tasub jälgida nädalavahetuse ilmateadet ja valida vaiksema ilmaga päev.

5 Kas vaatlusaeg peab olema täistunnist täistunnini?

Ei, vaatlus võib kesta ükskõik millises ajavahemikus, peaasi, et kestus oleks kokku järjest 60 minutit.

6 Mis siis saab, kui ma ei näe tunni jooksul mitte ühtegi lindu?

Sellisel juhul tuleb vaatlustulemused ikka ära saata. Ka lindude puudumine on oluline info. Märkustesse tuleb sel juhul lisada lindude puudumise arvatav põhjus, näiteks toitmiskoha puudumine, ebasobiv ilm, põhjus teadmata vms.

7 Kas ma võin vaadelda rannikul?

Vaatlusteks sobivad vaid aed, park või kalmistu. Veelindude vaatlemiseks rannikul on teised linnuvaatlusprojektid.

8 Kui ma loendan pargis, kas ma pean ainult ühes kohas seisma või pean liikuma? Kui kaugele ma tohin liikuda?

Pargis ja kalmistul tuleks valida üks piirkond ning enne vaatluse algust enda jaoks paika panna mõtteline vaatluspaiga piir, millest kaugemal olevaid linde üles ei märgi. Loenduse tunni jooksul tuleks liikuda võimalikult vähe ja vaid enda piiritletud vaatluspaigas. Aias võid vaadelda nii toidumaja juures toimuvat kui ka kogu aeda.

9 Kas kajakad ja varesed lähevad ka arvesse, kui nad linnapargis toituvad?

Jah, arvesse lähevad kõik paiksed linnud, kes vaatluspaigas kasvõi korraks maanduvad. Ülelendavad linde ei saa arvestada.

10 Lugesin jõe ääres pargis esimesel vaatlusminutil umbes 50 sinikael-parti, kuid koer ajas nad kõik lendu ja hiljem naasis vaid 30 parti. Palju ma kirja pean panema?

Kirja läheb suurim korraga nähtud isendite arv, antud juhul 50.

11 Kui minu aias on toidulaual 4 rasvatihast, aga ma näen, et naabri aias on veel 5 tihast, kas ma võin need ka kirja panna?

Ennekõike tuleb piirduda oma krundi piiridega ja kirja panna ainult need liigid, kes esinevad oma aias. Vastasel juhul võib tekkida topeltloendus. Erandina võib enda aia lindudega koos lugeda ka naaberaia liike, kui olete naabriga omavahel nii kokku leppinud. Veelgi parem: lugege kahe aia linnud üheskoos naabriga üle! Loomulikult tuleb siis kirja panna kõik linnuliigid.

12 Elan korrusmajas Lasnamäel. Kas ma võin majadevahelist sisehoovi aiana käsitleda?

Jah, võib küll.

13 Nägin toidulaual tihast, mida ei oska määrata. Kuidas ma tema kirja saan panna?

Kui lindu liigini määrata ei ole võimalik, tuleb ta kirja panna näiteks määramata tihasena. Sarnaste liikide puhul on vaatlusankeedis selleks tarbeks ka vastav rida, näiteks sootihane/põhjatihane. Peamised talvel esinevad sarnased liigid on toodud ka määramisabi lehel.

14 Kas ma võin ühes kohas mitu korda vaadata ja iga kord tulemused saata?

Ühes vaatluspaigas võib vaadelda ainult ühe tunni jooksul. Mitmekordne vaatlemine moonutab andmeid, kuna kirja lähevad suures osas samad linnud. Seepärast oleks mõistlik teha teine tund aialinnuvaatlusi sõbra, vanemate, vanavanemate või kellegi teise juures, kes linde toidab. Samuti ei ole mõistlik vaadelda samas aias teise päeval.

15 Mida teha, kui ma ikka ei saanud
oma küsimusele vastust?

Võta ühendust talvise aialinnuvaatluse eestvedajaga:

  • Aarne Tuule
  • Eesti Ornitoloogiaühing
  • 58002869
  • talv@eoy.ee