Juhendid ja abimaterjalid

Suvised aialinnud ja nende abistamine

Ehk oled kodu juurde üles pannud pesakasti kuldnokale või tihasele, aga kas teadsid, et pesakasti saab teha ka linavästrikule või musträstale? Ja peale pesakasti on veel hulk muid võimalusi, kuidas linde oma aeda meelitada. Millistele lindudele on võimalik teha pesakaste ja pesaaluseid, kuidas neid meisterdada ja hooldada, kuidas sulelisi sõpru röövloomade eest kaitsta ja milised linnud sinu koduaias elavad - seda saad teada trükisest "Suvised aialinnud ja nende abistamine".

Digiscoping

Digiscoping

Lindude toitmise head ja vead

Lindude talvise toitmise kohta leiab internetist jm palju juhiseid ja muid materjale. Sageli on need üsna erinevad ja isegi vastukäivad. Väga harva leiab aga viiteid teadusuuringutele, millel need juhtnöörid ja väited põhinevad. Tartu Ülikooli loomaökoloogia teaduri Marko Mägi lühiülevaadet sellest, mida ütlevad teadaolevad teadusuuringud lisatoitmise võimaliku mõju kohta värvulistele saad lugeda siit.

Nutikas linnumääraja

Eesti Ornitoloogiaühing koostöös ettevõtetega 5D Vision ja Walk & Learn on loonud nutika linnumääraja. See aitab algajal linnuhuvilisel looduses kohatud linnuliiki tuvastada silma hakanud tunnuste, näiteks suuruse, noka kuju, värvuse, elupaiga vm järgi. Määraja sisaldab 267 Eesti linnuliiki ehk kõik siin regulaarselt pesitsevad, talvitavad ja läbirändavad linnud ning ka mõned haruldused. Iga liigi kohta on määrajas kirjeldus, pildid, helisalvestis, levikukaart jm. Määrajast on valminud veebikeskkond ja õues kasutamiseks nutirakendus "Eesti linnud". Nii veebimääraja kui ka rakendus on kõigile tasuta.

EOÜ tubased õppeprogrammid ja töölehed 2014

2014. aastal korraldas EOÜ üle Eesti koolides loenguid lindudega seotud teemadel: kohastumused, ränne, pesaelu, inimetegevus ja põllumajandus. Projektis osales 98 kooli, loenguid kuulas 2215 õpilast ja vähemalt 110 õpetajat. Programmi toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus. Siit leiad kõik esitlused ja töölehed.

Lindude ränne

Sellest trükisest saad teada, kes on Eestis rändlinnud, miks, kuhu ja millal nad rändavad, millised ohud neid varitsevad jm. Trükis on illustreeritud joonistuste, fotode ja kaartidega. Loe trükist siit.

Lindude pesad j a munad

Sellest trükisest saad teada, kuhu linnud pesa rajavad, kuidas ja millest pesa ehitavad, kuidas käib munemine, haudumine ja koorumine ning kuidas käituda linnupesa leidmisel. Lisaks on trükises fotod erinevatest pesa- ja munatüüpidest. Vaata trükist siit.

Ilmus Eesti lindude värviraamat

Eesti Ornitoloogiaühing andis välja Eesti lindude värviraamatu, kus ootab värvimist meie 20 tuntumat lindu, keda hiljem on lihtne ära tunda looduseski. Värviraamat sobib nii mudilasele kui koolilapsele, kontoriametnikule kui vanaemale-vanaisale, nii algajale linnuhuvilisele lindudega tutvumiseks kui ka kogenud ornitoloogile oma teadmiste kontrollimiseks. Tegemist on värviraamatu 1.

Vareslaste ohjamismeetodid ja Tartumaa ohjamiskava

Asulates kaevatakse sageli ohtrate vareste üle, kes lärmavad ja roojavad ning segavad inimeste elu. Enamasti on need künnivareste kolooniad ja hakkide ööbimiskogumid. Tartu Ülikooli teadlased koostasid 2007. a. ülevaate vareslaste võimalikest ohjamismeetoditest ja nende tulemuslikkusest ning  ohjamise näidiskava Tartumaa jaoks. Selle töö leiad siit.

Kuidas valida binoklit

Loe lisaks:
Tiirutaja nr 12
Eesti Loodus 3/2004
EOÜ 2013. a. binoklite testi tulemused

Binokkel on lindude vaatlemisel kõige olulisem töövahend. Valik on tänapäeval lõpmatu, kuigi meie turule ei jõua erinevaid malle just väga palju. Tihti lähtutakse vaid hinnast ja seetõttu leiab Eesti optikalettidel tavaliselt odavamaid ja linnuharrastajale sobimatuid mudeleid. Binoklit soetades tuleb endale selgeks teha milleks ja kui tihti seda kasutatakse. Vastavalt sellele tuleb teha ka valik ja investeering.

Liida sisu