Tag error: <txp:article_image /> ->  Textpattern Notice: Article tags cannot be used outside an article context. while parsing form None on page default
textpattern/lib/txplib_misc.php:5926 trigger_error()
textpattern/publish/taghandlers.php:3146 assert_article()
article_image()
textpattern/vendors/Textpattern/Tag/Registry.php:83 call_user_func()
textpattern/lib/txplib_publish.php:514 Textpattern\Tag\Registry->process()
textpattern/lib/txplib_publish.php:463 processTags()
textpattern/publish/taghandlers.php:4278 parse()
if_section()
textpattern/vendors/Textpattern/Tag/Registry.php:83 call_user_func()
textpattern/lib/txplib_publish.php:514 Textpattern\Tag\Registry->process()
Tegevused » Aasta lind 2017

Tänavuse aasta jooksul toimuvad linnuõhtud kõikides Eesti maakondades. Linnuõhtul tutvustavad Thea Perm ja Jaanus Elts meie kahte turteltuviliiki ja annavad ülevaate sellest, mida on linnu-uurijad nende kahe väheuuritud linnuliigi eluolu ja kommete kohta teada saanud.

Järgmine linnuõhtu toimub 15.juunil Võrumaa Keskraamatukogus, mille aadress on Jüri 54, Võru linn. Turteltuvide eluolust teeb ülevaate Thea Perm. Ürituse algus on kell 17.00.

Soovi korral saate meid esinema kutsuda, võtke aga julgelt ühendust!
thea.perm/ät/gmail.com

Kaelus-turteltuvi / foto: Uku Paal

Tulekul!
Üle Eesti märgistatakse kummastki liigist 10 isendit värvirõngastega, et teada saada nende elupaigakasutust. Vaatlustest saab teada anda läbi veebirakenduse.

Mõlemad turteltuviliigid on Eestis haruldased ja me teame nende levikust, arvukusest ja elupaigakasutusest liiga vähe. Loodusvaatlejate ühise pingutusega proovime seda olukorda muuta!
Loodud veebirakenduse kaudu saab igaüks hõlpsasti sisestada oma turteltuvivaatlusi nähtud isendite kohta, kirjeldada nende tegevust, toitumiskohti ja muud. Veebirakenduse kaudu laekunud andmeid analüüsitakse sügisel 2017.

Eesti Ornitoloogiaühing kuulutab välja armastusluule konkursi, mis on pühendatud tänavusele aasta linnule turteltuvile. „Turteltuvid on armastuse ja truuduse sümboliks, millele leiab vihjeid nii vanaaja mütoloogiast kui ka piiblist. Armunuid võrreldakse ju tihti just turteltuvidega. Seepärast oleme ka turteltuviaasta sidunud armastuse ja tunnete väljendamise ühe tuntuima vormi – luulega,“ sõnas luulevõistluse korraldaja Thea Perm.

Konkursile on oodatud luuletused, mis räägivad armastusest või turteltuvidest kui puhta ja omakasupüüdmatu armastuse sümbolitest. Luuletused peavad olema eesti keeles, pikkusega kuni 40 rida. Iga autor võib konkursile esitada kaks enda loodud ja varem avaldamata luuletust. Tööd tuleb saata hiljemalt 15. septembriks e-postile thea.perm/ät/gmail.com. Lisada tuleb autori nimi, vanus, e-post ja telefoninumber.

Võistlustöid hinnatakse kolmes vanusekategoorias: kuni 10-aastased, 11-17 aastased ning 18-aastased ja vanemad. Saadetud töid enne konkursi lõpptähtaega ei avaldata. Peale konkursi lõppu on korraldajatel õigus luuletusi avaldada ja esitada avalikus ruumis, internetis, trükistes jm.

Luulevõistluse žürii esinaine ja auliige on Leelo Tungal, liikmed on Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse teadur Elle-Mari Talivee, luuletaja, laulja ja Kirjanike Liidu liige Veronika Kivisilla, luuletaja ja populaarsete muusikaürituste korraldaja Peep Veedla, metallikunstnik ja luuletaja Sven Tali, luule – ja linnuhuviline kaitseväelane Urmas Abel ning peakorraldaja Thea Perm.

Eesti Ornitoloogiaühing valis 2017. aasta linnuks turteltuvid. Eestis pesitseb selle perekonna kaks liiki: turteltuvi ja kaelus-turteltuvi. „Need kaks liiki on ühed kõige vähem uuritud linnuliigid Eestis. Pealegi on nende arvukus viimastel kümnenditel kiiresti kahanenud nii meil kui ka mujal Euroopas. Seepärast soovime neid liike inimestele tuttavamaks teha ja loodusvaatlejate abiga neist ka rohkem teada saada,“ selgitas tuviaasta eestvedaja Jaanus Elts.

Aasta lindu toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisateave: Thea Perm, thea.perm /ät/ gmail.com, 5561 5116.

Tänavuse aasta jooksul toimuvad linnuõhtud kõikides Eesti maakondades. Linnuõhtul tutvustavad Thea Perm ja Jaanus Elts meie kahte turteltuviliiki ja annavad ülevaate sellest, mida on linnu-uurijad nende kahe väheuuritud linnuliigi eluolu ja kommete kohta teada saanud.
Soovi korral saate meid esinema kutsuda, võtke aga julgelt ühendust!
thea.perm/ät/gmail.com

Järgmine turteltuvi üritus toimub 15. juunil Võrumaa Keskraamatukogus, mille aadress on Jüri 54, Võru linn. Turteltuvide eluolust teeb ülevaate Thea Perm. Ürituse algus on kell 17.00..

Linnuõhtud on juba toimunud üle 20 Eesti paigas:

6.01.2017 Kaitseliidu noorkotkaste talvelaager, Rakke
17.01.2017 Pernova Loodusmaja, Pärnu
8.02.2017 Sõmeru keskkonna kolmapäev, Sõmeru
9.02.2017 Pernova Loodusmaja, Pärnu
11.02.2017 TÜ Loodusmuuseumi perepäev, Tartu
16.02.2017 Rapla Keskraamatukogu, Rapla
1.03.2017 Paide raamatukogu, Paide
2.03.2017 RMK Matsalu, Lihula
7.03.2017 Kuressaare Keskkonnaamet, Kuressaare
8.03.2017 Haapsalu Keskkonnaamet, Haapsalu
9.03.2017 Palade loodushariduskeskus, Palade
15.03.2017 Vaeküla kool, Näpi
15.03.2017 Iisaku muuseum, Iisaku
15.03.2017 Tartu Loodusmaja loodusõhtu, Tartu
18.03.2017 Tallinna Loomaaias perepäev, Tallinn
4.04.2017 Pernova Loodusmaja, Pärnu
10.04.2017 Vinni-Pajusti Gümnaasium, Vinni
12.04.2017 Põlva Keskraamatukogu, Põlva
17.04.2017 Valma küla infopunkt, Valma küla
17.04.2017 Puurmani kool, Puurmani
18.04.2017 Võhma raamatukogu, Võhma
18.04.2017 Õisu raamatukogu, Õisu
02.05.2017 Halliste raamatukogu, Halliste

Tulekul!
Joonistusvõistlusega kutsutakse üles kujundama turteltuvi-teemalisi postkaarte. Võistluse käigus laekunud parimatest töödest trükitakse turteltuvisid tutvustavad postkaardid.

KAELUS-TURTELTUVI

TURTELTUVI

  • Kas nähtud tuvi oli kodutuvist palju väiksem ja saledam?
  • Kas kaela peal oli ikka must laik?
  • Kas ta laulis “turrr… turrr” või “guguu-guk… guguu-guk”?

JahEi

KAS OLED LIIGIS KINDEL?

JahEi

Õige liik Õige liik Vale liik
KAELUS-TURTELTUVI TURTELTUVI KAELUSTUVI
Suurus Kodutuvist väiksem, musträstast veidi suurem Kodutuvist väiksem, musträsta suurune Kodutuvist selgelt suurem, varese suurune
Kehakuju Sale ja pika sabaga Sale ja pika sabaga Suur ja jässakas
Põhivärvus Hallikas-beež Pruun Hall
Laigu värvus kaelal Must Must (lähedalt mustavalge vöödiline) Valge
Häälitsus guguu-guk… guguu-guk. Alati kolmesilbiline, rõhk teisel silbil turrr… turrr… turrr… Kordab ühte silpi Viiesilbiline „uugutamine“
Elupaik Peamiselt maa-asulad Metsamaastik, põllumajandusmaastik Metsamaastik, väikesearvulisena kõikjal