Kuidas esimesed aasta linnud rõngad said

Aasta linnu kampaania käigus planeerisime lisaks muudele tegevustele värvimärgistada kaelus-turteltuvisid. Kuigi oleme Jaanus Auaga mõnekümne aasta jooksul püüdnud eri liike põldlõokesest ja põldrüüdast mudanepi ja metskurvitsani, osutus toimiva turteltuvide püügimeetodi väljatöötamine keeruliseks.

16. juuli varahommikul seadsin lõksud üles Tabiveres. Linnu olemasolust oli ühingu kodulehel teada andnud Eha Dunkel ning mõned päevad varem oli see lind kontrollimisel ka olemas. Tuvi oli esimese pool tundi mõõdukalt pahane, aeg-ajalt lendas puult puule ning häälitses rahulolematult. Lõpuks julges ta murule laskuda. Kulus hulk minuteid, enne kui maaomanik julges astuda ohtliku sammu… Ja nii see juhtuski – kell 5:05 jäi lõksu selle aasta esimene aasta lind. Isane kaelus-turteltuvi sai omale nimeks Matu ning tema kehakaaluks fikseerisin 212 g.

Matu kaitsel Matu kaitsel

Matu Matu

Püügivahendeid kokku pakkides kuulsin aga kuskilt teiselt poolt korterelamut veel ühe kaelus-turteltuvi häält. Sellel aastal oleme neile lindudel väga ligidale läinud ja peab tunnistama, et nende hääl kostab vaid lühikese maa taha. Teisele poole maja sõites ootas eest meeldiv üllatus: elektritraadil armatses kaks kaelus-turteltuvi. Seekord kulus maaomanikul julguse kogumiseks vaevalt 5 minutit ning juba ta maanduski murul. Umbes minuti jalutas ta mõnemeetrise raadiusega ümber püüniste. Emaslind, kes toimuvat oli seni jälginud elektritraadilt, otsustas samuti murule tulla. Veel natuke tiirutamist ja kell 5:52 oli lõksus järgmine aasta lind. Üllataval kombel oli selleks emaslind, kes sai nimeks Juuli – 167 grammi puhast tuviarmastust.

Juuli Juuli

Juuli Juuli

Lõksud said uuesti üles seatud. Ma väga lootsin, et kuni me Juuliga autos mürame, läheb armukade Juku uuesti murule jalutama ning kokkuvõttes õnnestub märgistada mõlemad paarilised. Paraku jäi Juku naiseröövi osas mõõdukalt vaoshoituks ja tegi kaugelt vaid pahast häält. Aga eks teiste vigadest õppimine tuleb neile kasuks: inimkaaslejatena peavad nad hakkama saama nii kõutside kui tuvivaenuritega.

Tekst ja pildid: Jaanus Elts

KAELUS-TURTELTUVI

TURTELTUVI

  • Kas nähtud tuvi oli kodutuvist palju väiksem ja saledam?
  • Kas kaela peal oli ikka must laik?
  • Kas ta laulis “turrr… turrr” või “guguu-guk… guguu-guk”?

JahEi

KAS OLED LIIGIS KINDEL?

JahEi

Õige liik Õige liik Vale liik
KAELUS-TURTELTUVI TURTELTUVI KAELUSTUVI
Suurus Kodutuvist väiksem, musträstast veidi suurem Kodutuvist väiksem, musträsta suurune Kodutuvist selgelt suurem, varese suurune
Kehakuju Sale ja pika sabaga Sale ja pika sabaga Suur ja jässakas
Põhivärvus Hallikas-beež Pruun Hall
Laigu värvus kaelal Must Must (lähedalt mustavalge vöödiline) Valge
Häälitsus guguu-guk… guguu-guk. Alati kolmesilbiline, rõhk teisel silbil turrr… turrr… turrr… Kordab ühte silpi Viiesilbiline „uugutamine“
Elupaik Peamiselt maa-asulad Metsamaastik, põllumajandusmaastik Metsamaastik, väikesearvulisena kõikjal