Binokli valimine

Kõige lihtsam viis binokli valimiseks on osta parim binokkel, mida saad endale lubada. Keskklassi binoklite hinnad algavad umbes 300 eurost, tippklassi binoklite hinnad 1000 eurost, sinna vahele jääb päris hea valik erinevaid kvaliteetseid binokleid igale maitsele.

Alla 300-euroste binoklite puhul peaks enne kriitiliselt kontrollima binokli kvaliteeti või lugema arvustusi. Lisaks kvaliteedile on kallimate binoklite ja vaatlustorude puhul oluliseks väärtuseks ka vastupidavus, näiteks klaaside kvaliteedi muutused pika aja jooksul. Kvaliteetne toode võib kasutajat teenida mitu aastakümmet.

Kuidas binoklit testida?

Vaata binokliga midagi, mis oleks varjus: kehvemad binoklid ei pruugi sellisel juhul näidata head pilti. Jälgi, et nii binokli vaatevälja keskosa kui ka servad oleksid hea kontrastiga. Selleks vaata mõne eseme nurki või piire: kas vaadeldava eseme servad on hea teravusega või on eseme piiridel/nurkadel värvinihkega udusemad piirjooned.

Kontrolli, kas nähtav pilt on terav kogu vaatevälja ulatuses või on see terav ainult vaatevälja keskel. Vaata, millised on värvid, kas liiga sinised või liiga soojad. Kvaliteetse binokli vaateväli on kogu ulatuses selge, hea kontrastiga, värvimuutusteta. Katseta binoklit nii varjus kui ka valguse käes.

Millise firma optikat eelistada?

Binoklitest kasutavad linnuvaatlejad enamasti Olympuse, Pentaxi ja Kowa firmade toodangut, vaatlustorude puhul eelistatakse Swarovskit, Meoptat, Opticroni. Parimat ja ka kõige kallimat optikat toodavad Swarovski, Leica ja Zeiss.

Optikasse tasub investeerida nii palju kui rahakott lubab: üldjuhul on tegemist ühekordse ostuga ning ei ole mõtet osta kõige odavamat raha säästmise eesmärgil. Lisaks sellele on kvaliteetset optikat hiljem kergem edasi müüa, kui selleks peaks vajadus tekkima.

Suurbritannia eetilise tarbimise portaal Ethical Consumer uuris optikafirmade seoseid jahindusega (sh trofeejahiga) ja leidis, et jahindusega puuduvad sidemed firmadel Canon, Kenko, Tokina, Olympus ja Opticron. Nõrgad sidemed jahindusega on firmadel Celestron, Pentax, Kowa, Viking ja Barr & Stroud. Loe ingliskeelset täismahus raportit.

Jahinduse ja optika seostest on juttu ka teabelehe Tiirutaja artiklis "Vaatlusoptika valikul üks kriteerium juures?".

Vaatlusoptika tehnilistest parameetritest saab põhjalikumalt lugeda Nahkanuia ajaveebist.