Rahvusvahelised linnuvaatluspäevad

Trüki


Igal sügisel, oktoobrikuu esimesel nädalavahetusel, vaadeldakse enam kui veerandsajas Euroopa riigis linde. Niiviisi püütakse kümnete tuhandete inimeste abiga juhtida avalikkuse tähelepanu meie tiivuliste naabrite olemasolule ja alanud lindude läbirändele. Sel sügisel juba 20. korda peetav linnuvaatlusaktsioon Birdwatch toimub sedapuhku 6. ja 7. oktoobril.

Nagu ürituse inglisekeelne nimigi viitab, on tegu kõige lihtsama linnuvaatlusega. Selles osalemine on jõukohane igaühele. Tähtis on vaid kahe päeva jooksul leida kasvõi veidikenegi aega, et linde vaadelda, nähtud linnud ligikaudu kokku lugeda ja seejärel juba vaatlusankeet Eesti Ornitoloogiaühingule saata. Arvesse lähevad absoluutselt kõik loodusliku päritoluga linnud, kelle äratundmises päris kindlad oldi. Kui linnu äratundmises tekib kõhklusi - jäta see parem ankeeti kirja panemata. Palume kindlasti kasutada andmete edastamiseks juuresolevat ankeeti, sest see kiirendab oluliselt kokkuvõtete tegemist.

Vaatluse esmased tulemused võetakse kokku juba pühapäeva, 7. oktoobri õhtupoolikul. Seetõttu palume võimalusel oma vaatlusandmed edastada juba 7. oktoobri pärastlõunaks, hiljemalt kell 15.00. Siis jõuame kenasti õigeaegselt Eesti vaatlustulemused ka Euroopa koordinaatoritele ja meie ajakirjanikele edastada. Kiirtulemuste edastamiseks palume kasutada e-posti: tarvo.valker@eoy.ee

Neile, kes kiirtulemuste kogumises osaleda ei soovi, palume oma vaatlusankeedid teele läkitada hiljemalt 12. oktoobriks. Selleks on kolm võimalust - e-post: tarvo.valker@eoy.ee, tavapost: EOÜ, Veski 4, 51005 Tartu või faksiga - 742 2180.

Vaatlusankeet

Eesti Ornitoloogiaühingu liikmete poolt juhendatavad linnuretked 6. ja 7. oktoobril:

  1. Laupäeval, 6. oktoobril juhendab Arne Laansalu linnuhuvilisi Tartus Tammelinnas. Kogunemine on kell 9.30 Raudtee ja Tamme pst ristis. Kaasa binokkel (kui on) ja ilmale vastav riietus. 
  2. Laupäeval, 6. oktoobril oodatakse linnuhuvilisi Hiiumaale Orjaku linnuvaatlustorni, kus vaadelakse Käina lahel peatuvaid linde. Linnuvaatlus algab kell 7. Vaatlust juhendavad Hiiumaa linnhuvilised. Lisateave tel 51964284, Leho Aaslaid.
  3. Pühapäeval, 7. oktoobril oodatakse linnuhuvilisi Pärnumaal. Vana-Pärnu rannakarjamaal asuva linnuvaatlustorni juurde. Huvilisi juhendab tuntud Pärnumaa linnumees Eedi Lelov. Linnuvaatlusel osaleda soovijatel palutakse kohale tulla hommikul kella 9-ks.
  4. Pühapäeval, 7. oktoorbil kell 8 oodatakse linnusõpru Hiiumaal Kärdla pritsukuuri juures, kust suudnutakse Tahkuna poolsaarele. Retke juhendavad Hiiumaa linnuhuvilised. Lisateave tel 51964284, Leho Aaslaid.
  5. Laupäeval ja pühapäeval (6.-7. oktoobril) on huvilised oodatud Pärnumaale Kabli linnujaama, kus saab jälgida lindude rõngastamist. Aastakümnete pikkuse lindude rände seiretöö tulemustest räägib Jaak Tammekänd.
  6. Tallinna Linnuklubi kutsub sügisesele linnuvaatlusretkele, mille täpne toimumispäev selgub 4. oktoobril. Marsruut on tavapärane: Laagri - Kersalu - Paldiski - Laoküla - Madise - Padise. Kogunemine Laagri Statoili tanklas kell 7.30. Retk kestab orienteeruvalt 7h. Osalejatel palume kaasa võtta oma binokkel ja võileib, selga ilmale kohane riietus. Retk toimub oma transpordiga. Selle puudumisel on võimalik huvilised koha peal autodesse mahutada. Üritus on tasuta. Selleks, et saada osalejate arvust täpset ülevaadet ja eri paigus elavaid huvilisi paremini autodesse mahutada, on vajalik eelregistreerimine! Oma osalemissoovist palume märku anda hiljemalt reedeks, 5. oktoobriks aadressil aarne@tallinna-linnuklubi.ee või telefonil 58002869.

Ilusaid linnuelamusi soovides,

Eesti Ornitoloogiaühing