Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Ärge toitke linde, las lendavad minema!

Trüki

Eestimaa Loomakaitse Liit, Keskkonnaamet ja Eesti Ornitoloogiaühing paluvad tungivalt inimestel veelinde mitte toita. Kühmnokk-luiged hakkavad liikuma lääne- ja lõunapoole novembris-detsembris, osad linnud lahkuvad aga alles jää tulekuga. Veelindude toitmise tõttu võivad nad jääda paigale, sest toitu tundub olevat küllaldaselt.

"Veelindude normaalne käitumine on rännata külmade ilmade saabudes ja loodusliku toidu vähenedes, hiljemalt aga jää tulekuga, lõuna- ja läänepoolsetele aladele ning seda plaani ei tohiks inimene mitte mingil juhul sassi lüüa“, rõhutas Eesti Ornitoloogiaühingu tegevdirektor Andres Kalamees.

Keskonnaameti looduskaitse osakonna nõuniku Teet Koitjärve sõnul teevad inimesed linde toites neile tegelikult karuteene. „Siia talvituma jäänud veelinnud on sunnitud kogunema väikeste jäävabade veesilmade ümber ja seal ei jätku neile toitu ning nad jäävad nälga“, tõdes Koitjärv ja meenutas, et surmaeelses agoonias virelevad ja jäässe külmunud nõrkenud luiged üleeelmisest talvest peaksid vähemalt tallinlastel veel hästi meeles olema.

"Inimesed pakuvad lindudele reeglina saiatooteid. Süsivesikute rikkad jahutooted ei kuulu aga lindude looduslikule toidualauale ja kahjustavad nende seedeorganeid ning kahandavad lennuvõimekust“, ütles Eestimaa Loomakaitse Liidu juht Heiki Valner. Valneri sõnul on Kadrioru pargitiigil surnuks toidetud luik selle ilmekaks näiteks. Linnu lahkamine mullu sügisel näitas üheselt, et tema seedeelundkond oli sobimatu toidu tõttu peaaegu täielikult hävinenud.

Alates septembrist käivad loomakaitse liidu Tallinna vabatahtlikud lindude toitmiskohtades Pirita teel ja Stroomi rannas. Teavituskampaania kestab selle aasta lõpuni.

Lisainfo:

Veljo Volke, Eesti Ornitoloogiaühingu linnukaitse programmijuht, tel 56 157 088
Teet Koitjärv, Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõunik, tel 56 476 301
Heiki Valner, Eestimaa Loomakaitse Liidu juhatuse esimees, tel 50 19 636