Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Ootame vabatahtlikke kaasa lööma jõelinnuseires

Trüki

2014. aastal toimus ligi 50 vabatahtliku linnuhuvilise abil jõelinnustiku seire pilootprojekt.  Tulemustest selgus, et sedaviisi saame vooluvetega seotud liikide kohta olulist teavet, mida saab kasutada nende liikide arvukuste hindamisel, kaitse planeerimisel jm. Seepärast otsustati jõelinnustiku seirega jätkata. Osalema on oodatud kõik, kes liiguvad kevad-suvel jalgsi või paadiga jõgedel, kraavidel või teistel vooluveekogudel.

Kuidas osaleda

  • Kui liigud vooluveekogul või selle servas (oja, kraav, jõgi) vähemalt 1,5 km, siis jäta palun meelde loenduse algus- ja lõpp-punkt ning pane kirja lõigul kohatud veelinnud ja nende arvukus.
  • Seire peamisteks liikideks on jäälind, sinikael-part, piilpart, sõtkas, jääkoskel, vihitaja, metstilder ja kaldapääsuke, kuid soovitatav on kirja panna ka teised kohatud linnuliigid. NB! Kirja tuleb panna vaid liigid, keda tunned. Lindude määramisel ja vaatluste ülesmärkimisel on abiks vaatluskaart, mille saad siit välja trükkida.
  • Sisesta andmed jõelinnuseire veebirakenduses. Võrreldes eelmise aastaga on nüüd võimalik ka oma teekond kaardile joonistada, et selle kulgemine oleks meile üheselt mõistetav.
  • Kõige olulisemad on jõelindude pesitsusajal tehtud loendused ajavahemikul 25. aprill kuni 20. mai.
  • Kui loendad ühel käigul linde eri tüüpi vooluveekogudel (kraav, oja, jõgi vm) või oluliselt erineva laiusega veekogudel, siis palun jaota võimalusel loendatav ala lõikudeks.
  • Erinevates kohtades nähtud linnud märgi kindlasti eraldi. Väga oluline on ka täiendav info vaatluse kohta (kas tegu emase, isase või pesakonnaga, mitu neid pundis on jms).
  • Loendustel on oluline kasutada binoklit.

Lisaks vaatlejate poolt läbitud lühematele vooluveekogude lõikudele loendatakse jõelinde ka pikematel püsiseirealadel Kui soovid osaleda mõne pikema jõelõigu (15-25 km) püsiseires, anna meile sellest teada.

Jõelinnustiku seire aruanne 2014 (.pdf)

Joosep Tuvi
jõelinnustiku seire koordinaator
joosep.tuvi@eoy.ee
5330 1841