Haudelaik - mis see veel on?

08.05.2016

Pesakaamera vahendusel hauduvat rasvatihast vaadates võib tekkida küsimus, kuidas ta läbi koheva sulestiku mune haududa saab? Suled on ju halva soojusjuhtivusega. Selleks, et kehasoojus munadeni jõuaks, langevad pesitsusperioodil rasvatihase emaslinnu kõhualalt suled välja ja tekib sulgedeta nahaala – haudelaik. Nii puutuvad munad haudumise ajal veresoonterikka kõhunahaga kokku ja linnupoegade arenguks vajalik soojus jõuab munadeni.

Haudelaigu tekkimine ei tähenda, et emased rasvatihased pesitsusperioodil palja kõhuga ringi lendavad. Kuna keha külgede kattesuled katavad sulgedeta ala ikka ära, siis haudelaiku pesast väljas liikuval linnul näha ei olegi. Kui emaslind pesale mune hauduma läheb, siis esmalt ta kohendab ja saputab ennast – seda selleks, et munad kattesulgede vahele haudelaigu vastu satuks. Seda saab veebikaamerate vahendusel päevas mitmeid kordi jälgida.

PESAKAST 1

PESAKAST 2

PESAKAST 3

Tihaste pesakaamerate pilti edastame koostöös Silma Märgala SA-ga, foorumit peab Looduskalender, ülekannet võimaldavad EENet, Teetormaja, Tele2 / Televõrk ja Elisa.

Rasvatihase aastat toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Eesti Ornitoloogiaühing

Veski 4, Tartu 51005
eoy/at/eoy.ee
tel: 742 2195, faks: 742 2180

Projekti toetab