Põldvarblane "poeb põhku"

15.05.2016

Põldvarblane on tavaline pesakastilind, kes aga võrreldes rasvatihase või must-kärbsenäpiga ehitab üpriski omapärase pesa. Kui teised linnud teevad pesa lihtsalt pesakasti põhja, siis põldvarblane tassib pesakasti pilgeni erinevat materjali täis ning ehitab pesa „tunneli“ lõppu pesakasti põhja. Sellises kinnises pesas toimuvat ei ole lihtne jälgida. Pesa ehitamiseks kasutab ta väga erinevat materjali – heina- ja õlekõrsi ning peenikesi juurikaid, sammalt, värskeid rohuliblesid ja sulgi; ka paberi- ja kiletükke ning nöörijuppe.

Tartumaal Vana-Kuustes alustasid põldvarblased pesitsemisega varakult, rasvatihasega peaaegu samal ajal aprilli keskpaigaks olid pesad juba valmis. Munemisega alustasid nad aga alles 10. mai paiku – viies asustatud pesas oli 12. mail 1, 3, 4, 4 ja 5 muna.

Põldvarblase täiskurnas on tavaliselt 5-6 hallikat pruunilaigulist muna. Haudumine kestab 12-14 päeva ja pojad lahkuvad pesast 12-14 päeva vanustena. Põldvarblane pesitseb Eestis kaks, vahel isegi kolm korda suve jooksul.

Margus Ots, rasvatihase aasta koordinaator

Eesti Ornitoloogiaühing

Veski 4, Tartu 51005
eoy/at/eoy.ee
tel: 742 2195, faks: 742 2180

Projekti toetab