Suvine aialinnupäevik 2017

01.03.2017

Hea aialinnuvaatleja!

Täna algab Suvise aialinnupäeviku neljas aasta! Kolme tegevusaastaga on Suvisest aialinnupäevikust kujunenud Eesti suuruselt teine rahvateadusprojekt, kus osalejate arv ligineb tuhandele loodusvaatlejale!

Eelmisel aastal lõime üheskoos päris mitu rekordit. Varasemast rohkem oli nii osalejaid (920) kui ka aedasid (509), mis tähendab, et andmebaasi kogunes suisa 27 200 liigivaatlust. Rääkimata siis uutest aiarekorditest, nagu 81 pesitsemisjuhtu ühes aias või ühtekokku 198 aedades kohatud linnuliiki. Põhjalikumalt saab 2016. aasta tulemustest lugeda siit.

Olulisemat
Tänavune aialinnupäevik on avatud 1. märtsist 8. oktoobrini, sügiseste Birdwatchi linnuvaatluspäevade lõpuni. Reeglid on ikka samad, aga tasub igaks juhuks meelde tuletada, kuidas toimib veebipäevik, millised linnud-loomad lähevad kirjad ja millised mitte.

Vaatluste ülesmärkimisel võid kasutada paberankeete, mida saad hoida käepärast laua nurgal või põuetaskus. Hiljemalt 8. oktoobriks tuleb aga kõik need vaatlused ikkagi sisestada oma veebipäevikusse.

Osade linnu- ja loomaliikide sisestamisel ilmuvad teavitusaknad, kui sisestatud vaatlus vajab tähelepanu ja järele mõtlemist. Näiteks ilmuvad teavitused, kui rändlinnu vaatluskuupäev on varajasevõitu või kui liik on väikesearvuline ja kergesti segiaetav mõne tavalisema liigiga. Võta siis see hetk aega ja mõtle järele, kas oled ikka õigesti määranud.

Mis on uut?
Linnu- ja loomavaatluste puhul saab nüüd märkida, kas said sellest liigist ka foto või heliklipi. Kogemus ütleb, et kas või telefoniga pildistamine ja lindistamine on päris mugav viis, kuidas pärast saab rahulikult määramisega tegeleda. Nii et kindlasti soovitan proovida.

Väike täiendus on ka tolmeldajate korjetaimede lehel: kimalased on endale kõrvale saanud 8 tuntumat liblikaliiki, kelle õiekülastused aias saab nüüd samuti kirja panna.

Ega siis muud, kui jääme ootama, milliseks tänavune aasta lindudele kujuneb!

Põnevaid elamusi aias!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
aed/at/ eoy.ee
www.eoy.ee/aed

Eesti Ornitoloogiaühing

Veski 4, Tartu 51005
eoy/at/eoy.ee
tel: 742 2195, faks: 742 2180

Projekti toetab