browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Kaldapääsuke

Liigikirjeldus

Kaldapääsuke (Riparia riparia) on teistest meie pääsukestest veidi väiksem. Tema ülapool on helepruun ning alapool kreemikasvalge ning üle pugu jookseb helepruun kaelus. Kaldapääsukesel on karedad „krr-krr…“ ja „šurr…“ häälitsused.

Levik maailmas

Kaldapääsuke on maailmas laialt levinud, kattes oma arvukate alamliikidega Euroopa, Aasia ja Põhja-Ameerika. Euroopas esineb ühe nominaatliigina, kes talvitub Aafrikas kesk- ja lõunaosas. Euroopas pesitseb 5,5 – 9,5 mln haudepaari.

Elupaigad Eestis

Kaldapääsukesed pesitsevad kolooniatena mitmesugustes pinnasejärsakutes, nagu veekogude kaldad, suured liivahunnikud, liiva- ja kruusakarjääride seinad. Kaldasse uuristavad nad 0,5-1m pikkuse käigu, mille otsa rajavad pesakambri. Kurnas on 4-5 muna, pojad kooruvad juuni lõpust alates. Kaldapääsukesed toituvad veekogude ja märgalade kohal samuti õhuputukatest. Suur hulk linde hukkub pinnasevaringute tõttu, samuti ohustab neid toidupuudus rände- ja talvituskohtades.

Kaldapääsukesed saabuvad mais ning lahkuvad septembri alguseks.

Arvukus ja kaitse Eestis

Eestis pesitseb 10 000 – 20 000 paari kaldapääsukesi. Nende arvukus on viimase kümnendiga jõudsasti langenud. Kaldapääsuke kuulub III kaitsekategooria liikide hulka.

Kaldapääsukese levik Eestis 2003-2009. Allikas: www.eoy.ee/atlas

Kaldapääsukese levik Eestis 2003-2009. Allikas: www.eoy.ee/atlas