browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Uudised

Ülevaade suitsupääsukese aastast 2011

26.01.2012

2011. aasta linnule suitsupääsukesele pühendatud suuremad ettevõtmised ja olulisemad uued teadmised meie rahvuslinnu käekäigu kohta on kokku koondatud äsja valminud ülevaatesse.

Suur tänu kõigile teile, kes te aasta linnu tegevustest osa võtsite!

Aasta linnud 2012 on tüllid

Selgusid fotokonkursi „Fookuses on pääsuke“ tulemused

14.12.2011

Eesti Ornitoloogiaühingu 90. aastapäevale pühendatud ning Suitsupääsuke – aasta lind 2011 tegevuste raames toimunud fotokonkursi „Fookuses on pääsuke“ parimad tööd on selgunud.

Fotovõistlusele laekus kokku 580 pilti 191 autorilt. Nende hulgas täiskasvanute üldarvestuse kategoorias 497 pilti ning noortelt autoritelt laekus 83 fotot. Osalejatest noorim oli 10- ja vanim 73 aastane. Laekunud töid hindas žürii koosseisus Arne Ader, Riho Kinks, Mati Kose, Heiko Kruusi ja Toomas Tuul. Vastavalt võistluse reglemendile otsustati välja anda järgmised auhinnad:

Peaauhind „rahvuslind suitsupääsuke“ Sven Začek „Ühe vesineitsiku lõpp“

Üldarvestuse 1. auhind: Sven Začek „Pisike propeller“
Üldarvestuse 2. auhind: Imre Musto „Tiivasirutus“
Üldarvestuse 3. auhind: Fredrik Punga „Lõuna3“

Noortearvestuse 1. auhind: Anete Mootse „Kaksikud“
Noortearvestuse 2. auhind: Mati Lepikson „Sa vaata vaid“
Noortearvestuse 3. auhind: Jane Vako /allkirjata/

Eriauhinnad:
Minu kodupääsuke: Karl Ander Adami „Kuus karvapalli“
Pääsuke lennus: Kilvar Kessler „Ankur põhjas“
Pääsukese portree: Remo Savisaar „Märg suitsupääsuke, ootamas vihma vaibumist“
Pääsukesed rändel meil ja mujal: Tõnu Noorits „Lend udusel hommikul“

Lisaks otsustas žürii anda välja järgmised tunnustused:
Žürii tunnustus täiskasvanute kategoorias: Imbi Mets „Pääsuke aknal“
Žürii tunnustus noortearvestuses: Taavid Mikomägi „Saapapaar“
Loodusemehe tunnustus vahva pildiloo eest: Ester Mäeloog „Kodulinnud“

Žürii esimees Mati Kose hindas fotokonkurssi kordaläinuks, sest osalejate arv ning tööde tase ja erinevate teemade kaetus tegid žürii töö põnevaks ja parimate sõelumise keeruliseks ülesandeks. Laekunud töödest lähtuvalt loeti täidetuks konkursi eesmärk juhtida tähelepanu pääsukestele ning saada eripalgelisi jäädvustusi nende lindude elust. „Kahtlemata võimaldab ka kaasaegse digitaalse fototehnika areng tabada hetki, mida varasemal ajal oli väga raske või võimatu saavutada. Samas jäi oodatust väiksemaks nende tööde hulk, mis kajastasid pääsukeste elu väljaspool pesitsusaega“, märkis Kose.

13. detsembril toimus Rahvusraamatukogus konkursi pidulik lõpetamine ning parimate tööde tunnustamine. Konkursil esiletõstetud töödest valmib ka rändnäitus, mille avamine toimub Estonian Air’i koduväravas Lennart Meri nimelises Tallinna lennujaamas 2012. aasta alguses.

Konkursi auhinnatud töödega saab tutvuda aasta linnu fotokonkursi lehel

Fotokonkursi toetajad on Keskkonnainvensteeringute Keskus, Estonian Air, Pentax Sport Optics, Overall, Kalev, Olde Hansa ja BalSnack

Aasta linnu fotokonkursi lõpetamine Tallinnas 13. detsembril

11.12.2011

Aasta linnu fotokonkursi lõpetamine 13. detsembril

Chintis Lundgreni animatsioon suitsupääsukesest

21.09.2011

Chintis Lundgreni animatsioon “Suitsupääsukese raskest elust”.

Märka pääsukesi!

21.06.2011

Eesti Ornitoloogiaühing (EOÜ) kutsub kõiki pääsukesi loendama ja fotodel jäädvustama.

Kodukoha pääsukesi loendama palutakse inimesi, kelle elukoha või suvemaja ümbruses pesitsevad savipesi rajavad suitsu- ja  räästapääsuke. Pesitsevate pääsukeste kohta andmete kogumisega soovib EOÜ pilku peal hoida nii meie rahvuslinnu kui ka tema sugulase käekäigul. Loenduses osalemine on lihtne ning ei eelda eriteadmisi. Loendusankeedi ja juhistega saab tutvuda ja alla laadida suitsupääsukese kodulehelt. Andmeid liikide arvukuse ja pesitsustulemuste kohta saab mugavalt sisestada ka veebiaadressil http://www.eoy.ee/suitsupaasuke/kodukoha-paasuke/.

Fotohuvilisi kutsutakse aga osalema pääsukeste fotovõistlusel, kuhu oodatakse pilte tänavusest aasta linnust suitsupääsukesest, räästa- ja kaldapääsukesest ning piiritajast. Fotokonkursi peapreemia läheb parimale suitsupääsukesest tehtud fotole. Kahes vanuserühmas antakse mõlemas välja kolm auhinnalist kohta. Lisaks jagatakse temaatilisi eriauhindu „Pääsuke õhus“, „Minu kodupääsuke“, „Pääsukese portree“ ja „Pääsukesed rändel meil ja mujal“. Võistluse tähtajad ja reeglid on väljas aadressil http://www.eoy.ee/suitsupaasuke/fotokonkurss/. Fotokonkursi korraldab EOÜ koostöös MTÜ-ga Fotokeskkond.

Korraldajad paluvad nii loendamisel kui ka pildistamisel jälgida loodusvaatlemise häid tavasid ning mitte liigselt häirida pesitsevaid linde.

Mõlemad üritused toimuvad programmi „Aasta lind 2011“ raames. Aasta linnu ettevõtmisi toetavad tänavu Keskkonnainvesteeringute Keskus, Estonian Air, Nordic Digital, Overall, Kalev, Olde Hansa.

Lisainfo:

Mati Kose,

aasta linnu projektijuht

mati.kose@gmail.com

5236926


Looduselust: Otto, Eik ja pääsukesed

17.06.2011

Tänavune aasta on Eestis kuulutatud suitsupääsukese-aastaks! See armas smokingis suleline on ka meie rahvuslind, aga tema kohtamine on tänavu üsna keeruline, sest vilets ilm hoidis pääsukesi nende lennul kodumaale pikalt kinni. Nüüd õnneks on pääsukesed kohal ja kolivad meelsasti ka neile üles pandud asenduspesadesse. Ottol ja Eikil tuleb ette võtta pikk matk Nigula looduskeskusse, et Eestis pesitsevate pääsukestega lähemalt tutvust teha. Teejuhiks on ornitoloog ja fotograaf Mati Kose.

Looduselusti järjekordset osa vaata siit!

Huvilised saavad jälgida veebikaamerast suitsu- ja räästapääsukesi

15.06.2011

Loodusesõpradel on avanenud järjekordne võimalus elada kaasa elusolendite igapäevastele toimetustele, kirjutab Postimees.ee. Eesti Maaülikool käivitas pääsukaamera, mis on suunatud ühe laborimaja räästa all pesitsevatele räästapääsukestele.

Üle mitme aasta pesitsevad pääsukesed taas laborimaja akende taga. «Lindude aknataguseid askeldamisi jälgides tekkiski meil mõte panna tööle pääsukaamera,» rääkis idee autor, maaülikooli tehnikainstituudi direktor Margus Arak.

Kaamerast on võimalik näha ühe pääsupere toimetamisi. Kaamera jääb tööle seni, kuni linnud aktiivselt pesa juures askeldavad.

Huvilistele on pääsukaamera nähtav internetis aadressil: http://paasuke.emu.ee/public/livej.asp. Pildi nägemiseks peab arvutisse olema installeeritud Java.

Hollandi linnukaitseorganisatsioon Vogelbescherming on aga käivitanud suitsupääsukese kaamera, kust saab jälgida  suitsupääsukeste pesaelu ühes Hollandi talus. Suitsupääsukesekaamerat saab jälgida siit: http://www.beleefdelente.nl/boerenzwaluw. Muide, suitsupääsuke on ka Hollandi tänavune aasta lind!

Jänku-Jussi joonisfilmid tutvustavad suitsupääsukest

17.05.2011

Eesti Ornitoloogiaühingu ja lastele mõeldud internetiportaali lastekas.ee koostööna on valminud eesti- ja venekeelsed animatsioonid, mis tutvustavad lastele suitsupääsukeste eluolu. Animatsioonis tutvustatakse lastele kõiki Eestis pesitsevaid pääsukesi, kuid ennekõike keskendutakse suitsupääsukesele. Joonisfilmis selgitatakse, miks on meil vaja pääsukestele suuremat tähelepanu pöörata ja kuidas igaüks saab pääsukeste pesitsemisele kaasa aidata.

Ilmub suitsupääsukesele pühendatud postmark

20.04.2011

21. aprillil annab Eesti Post välja sarjas „Aasta lind“ üheteistkümnenda margi, mis on pühendatud suitsupääsukesele. Margi tiraaž on 60 000, postmargi kujundas Vladimir Taiger. Postmark nominaalväärtusega 0,35 € on trükitud trükikojas Vaba Maa.

Suitsupääsuke (Hirundo rustica) on mustjassinise ülapoole, kreemikasvalge alapoole, roostepunase näo ja sügava sabahargiga värvuline, keda elab Eestis 100 000-200 000 paari. Ta pesitseb peamiselt maal lautades, pööningutel, tuulekodades, kuhu ehitab mudast, savist, kõrtest ja süljest pesakausi.

Eesti Ornitoloogiaühing valis suitsupääsukese 2011. aasta linnuks. Seekordse valikuga sooviti ühingu vapilinnuga märkida linnuühenduse väärikat 90. juubelit, teisalt sunnib kiirelt muutuv maailm ja elukeskkond muret tundma meie rahvuslinnu käekäigu pärast. Suitsupääsukese arvukuse langus on tingitud pesapaikade vähenemisest ja suurtest muutustest Euroopa  põllumajanduses. Seda pikamaarändurit mõjutavad ka toidupuudus rändel, üha laienev Sahara kõrb, kliimamuutused ning inimtegevus Lõuna-Aafrika talvitusaladel.

Suitsupääsukese aastal tutvustatakse selle liigi eluolu, ökoloogilist tähtsust ning viise, kuidas igaüks saab rahvuslinnu pesitsemisele Eestis kaasa aidata.

Suitsupääsuke on jõudnud Lätti

04.04.2011

1. aprillil nähti Lätis Kura poolsaarel Kolka neemel üht ülelendavat suitsupääsukest. Seega on esimesed suitsupääsukesed iga hetk jõudmas ka Eestisse!

Suitsupääsuke Vikerraadio Huvitaja saates

18.01.2011

Suitsupääsukesest käis Vikerraadios Huvitaja saates rääkimas Meelis Uustal.

Kuula saadet SIIT.

Aasta lind 2011 on suitsupääsuke!

01.01.2011

Eesti Ornitoloogiaühing valis 2011. aasta linnuks suitsupääsukese. Valiku põhjuseks on rahvuslinnu  arvukuse jätkuv langus viimase kümnendi jooksul. Ornitoloogide hinnangul on pesitsevaid  suitsupääsukesi jäänud Eestis iga aastaga aina vähemaks, mistõttu peab Eesti rahvuslinnule ja ornitoloogiaühingu vapilinnule pöörama suuremat tähelepanu.

SuitsupääsukeSuitsupääsukese arvukuse vähenemine on ühest küljest tingitud suurtest muutustest Euroopa   põllumajanduses ja maapiirkondade arengus, mis on jätnud kümned tuhanded  suitsupääsukesed pesakohata. Samuti on loomapidamise vähenemine ja koondumine  kinnistesse lautadesse vähendanud pääsukeste põhitoidu, kärbeste arvukust. Kuid suitsupääsukest kui pikamaarändurit mõjutavad ka olud rändeteedel ja talvituspaikades. Lõuna-Aafrikas talvituvad linnud peavad kaks korda aastas ületama üha laienevat Sahara kõrbe,  taluma üha ettearvamatumaid ilmastikuolusid ning leidma talvituspaigad, mis pakuksid talve üleelamiseks piisavalt toitu.

Suitsupääsukese aastal tutvustatakse selle liigi eluolu ja ökoloogilist tähtsust ning erinevaid viise, kuidas igaüks saab suitsupääsukeste pesitsemisele Eestis kaasa aidata. Samuti plaanitakse koguda linnuhuviliste abiga põhjalikumat teavet suitsupääsukese käekäigu ja leviku kohta Eestis. Suitsupääsukese aastat veavad Mati Kose ja Meelis Uustal.

Eesti Ornitoloogiaühing valis aasta linnu juba 17. korda. Aasta linnu valimise eesmärk on  tutvustada avalikkusele üht meil esinevat linnuliiki või liigirühma ning kaasata üldsust aasta linnu uurimisse ja kaitsesse.

Suitsupääsuke on jõudnud Lätti

04.04.2011

1. aprillil nähti Lätis Kura poolsaarel Kolka neemel üht ülelendavat suitsupääsukest. Seega on esimesed