Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Teabeleht Tiirutaja

Teabeleht Tiirutaja

Linnuhuviliste teabeleht Tiirutaja ilmub alates 2008. aastast. Teabelehe eesmärk on linnusõbrale edastada uudiseid, ülevaateid ja juhiseid lindude ja linnuvaatlemisega seonduvast ning EOÜ tegevusest. Leht ilmub neli korda aastas. Paberlehte saavad tasuta EOÜ liikmed ning selle leiab ka loodusmajadest, –keskustest jm. Looduskeskused, keskkonnaasutused jt saavad lehte tasuta tellida. Oodatud on kaastööd, fotod, joonistused ja soovitused aadressil meelis.uustal@eoy.ee. Tiirutaja väljaandmist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Tiirutaja nr 42

Uue Tiirutaja numbri avaloos heidetakse valgusvihk metsisekaamera telgitagustesse: mis toimus metsisekaamera ees ja mis jäi varjule. Pikem lugu käsitleb Eesti jahilindude kehva olukorda, mistõttu tuleks paljude liikide küttimine lõpetada. Samuti saab lugeda kokkuvõtet hullude metsiste kaardistamisest, Euroopa suurimast linnumessist Birdfairist, Silma suurest hõbehaigrute kolooniast, BirdLife’i tegemistest ja paljust muust. 

Loodusmajad, -keskused ja keskkonnaasutused saavad Tiirutajat tasuta tellida, EOÜ liikmetele tuleb Tiirutaja postiga koju. Loe värsket Tiirutajat siit.

Tiirutaja nr 41

Uues Tiirutaja numbris on ülevaade kahest värskest uuringust, millest üks käsitleb linnujahti kaitstavatel aladel ning teine raierahu juriidilisi aspekte. Veljo Volke tutvustab viise, kuidas muuta elektriliinid lindudele ohutumaks. Ajakirjas tutvustatakse tänavust Alam-Pedja luhalindude uuringut ja kevadrände uuringut Kablis ning antakse põhjalik ülevaade sellest, kuidas möödus pesitsus pesakaamerate staaridel 2018. aastal. Samuti saab lugeda punarindade leidlikest pesakohtadest ja paljust muustki. 

Loodusmajad, -keskused ja keskkonnaasutused saavad Tiirutajat tasuta tellida, EOÜ liikmetele tuleb Tiirutaja postiga koju. Loe värsket Tiirutajat siit.

Tiirutaja nr 40

Värskest Tiirutajast saab lugeda EOÜ sellekevadise metsisepüügi tulemustest, BirdLife'i äsja loodud Läänemere töörühma ning EOÜ pikaealise ja juubelihõngulise röövlinnutöörühma tegemistest. Ajakirjas tutvustatakse Ornitoloogiaühingu seisukohta hanede kevadjahi küsimuses ja kutsutakse üles märkama uut haudelindu Eesti faunas - lääne-pöialpoissi. Samuti saab imetleda Looduse Aasta Foto konkursi võidukaid linnufotosid.

Tiirutaja nr 39

Ilmunud on uus Tiirutaja number, milles vaadatakse tagasi linnuaastale 2017. Ülevaated tuginevad enam kui tosinale mullu läbi viidud linnuseirele. Näiteks saab teada, kuidas on viimasel ajal läinud rähnidel, metsakanadel, värvulistel, vee- ja röövlindudel ning mille poolest hakkas silma 2017. aasta.

Pikemas artiklis kirjutab Jaanus Elts, mida näitavad meile laialt kasutusel olevad arvukusindeksid ja kuidas neid õigesti tõlgendada.

Tiirutaja nr 38

Tiirutaja 2017. aasta sügisnumbris tuleb juttu tuvide rändest ja rändekiirusest, tänavu ümmargust 30. juubelit tähistanud Vaibla ja Pikla linnujaamadest ning Põhja-Euroopa metsalinnustiku ekspertide kokkusaamisest Lahemaal Viinistul. Pikemalt tutvustatakse Eestis pesitsevaid linde, kes talvitavad mitte Aafrikas vaid Aasias ning tehakse ülevaade Läänemaal Roostal toimunud kõrgetasemelisest merikotkale pühendatud konverentsist. Aga põnevat lugemist on veel!

Tiirutaja nr 37

Linnuhuviliste teabelehe Tiirutaja 2017. aasta teisest numbrist saab lugeda linnuhuviliste meelespeast ja kaldapääsukeste pereelust ning õpetatakse öölaulikuid määrama hääle järgi. Topeltlehelt saab imetleda Looduse Aasta Foto 2017 parimaid linnufotosid. Samuti leiab teabelehest uudiseid Kotkaklubi kevadtalgutest, satelliitsaatjaga metsistest, tänavuse aasta linnu turteltuvi rahvusvahelisest kaitsekavast ja paljust muust. Loodusmajad, -keskused ja keskkonnaasutused saavad Tiirutajat tasuta tellida, EOÜ liikmetele tuleb leht postiga koju. Loe Tiirutajat siit

Tiirutaja nr 36


Linnuhuviliste teabelehe Tiirutaja aasta esimese numbri pikemad lood on aastatel 2015-2016 toimunud linnualade invenuuridest, eelmise aasta suvise aialinnupäeviku ja möödunud jaanuari talvise aialinnuvaatluse tulemustest, Eesti tuvidest ja nende eristamisest ning metsapoliitikast. Lühemad jutud räägivad kassikaku huvitavast pesaleiust, käesoleva aasta pesakaameratest, uuest lindude kaugloendamise võimalusest ja kaldapääsukeste uuringust. Lehest leiab ka nuputamisülesande, saabuvad sündmused jm. Loe Tiirutajat siit.

Tiirutaja nr 35


Linnuhuvilise teabelehe Tiirutaja aasta viimasest numbrist saab lugeda laululindudest baltisaksa kultuuris, digiscoping`ust, salu-, põhja- ja taigatihasest ja meenutusi Heinrich Veromannist, vaadata Eesti Looduse fotovõistluse ning aasta linnu ja arvutijoonistuste võistluse parimaid töid. Samuti saab ülevaate toimunud ja saabuvatest sündmustest, ilmunud linnukirjandusest jm. Loodusmajad, -keskused ja keskkonnaasutused saavad Tiirutajat tasuta tellida, EOÜ liikmetele tuleb leht postiga koju. Loe Tiirutajat siit

Tiirutaja nr 34


Linnuhuviliste teabelehe Tiirutaja värskest numbrist saab lugeda lindude laevaloendustest, rasvatihase ebatavalistest pesakohtadest, saba- ja kukkurtihasest, madukotkast, suurkoovitaja rändeteedest, Karula must-toonekurg Eedist. Lisaks on lehes lühemad uudised, kroonika, saabuvad sündmused, raamatute tutvustus jm. EOÜ liikmed, keskkonna- ja haridusasutused saavad paberlehte tasuta tellida, elektroonilist lehte saab lugeda siit.

Liida sisu