Vaata viud

Saatjaga hiireviud

Villu

    Villu on isane hiireviu, kelle püüdsime 2014. aasta 8. septembril oma pesapaiga lähedalt Põlvamaal ning vabastasime pärast märgistamist GPS-saatjaga. Sügisrändele asus see viu oktoobri alguses, talvitas Saksamaa kaguosas Müncheni lähedal ning tänavu naistepäeval naasis tagasi Eestisse. Tegelikult saigi Villu alles kevadrände ajal endale rahvahääletuse abil nime.

    Villu kannab firma Ecotone 28-grammist SULA-tüüpi saatjat, mis registreerib sisseehitatud GPS-seadme abil linnu asukohad ning edastab need mobiilimastide kaudu meile. Niimoodi saamegi jälgida Villu rändeteid ja pesitsusaegseid liikumisi Eestis lindude rändekaardi vahendusel.

Foto: Ülo Väli
Vaata ka:

Kordian

    Kordian on tänavune noorlind, kelle püüdsime 17. septembril Põlva maakonna lääneosast, Hauka külast. Selleks ajaks oli Kordian lennanud ringi juba ligi kolm kuud ja täielikult iseseisvunud. Meil pole teada, kus ta sündinud on, aga tõenäoliselt mitte kaugel püügikohast. Nimi tuleneb meie Poola kolleegi Kordian Bartoszuki nimest, kes vahetas meie mullu kasutatud ning tõrkunud GPS saatja uue vastu ja see ka hiireviu seljakotina linnuga kaasa lendab.

    Kordiani jälgime 30-grammise GPS-GSM saatja abil, mille tootjaks on Poola firma AQUILA-IT. Kordiani saatja toimib analoogselt nagu Villu saatjagi, st saatjasse salvestatud GPS asukohad saadetakse tootja serverisse kasutades GSM võrku. Ka Kordiani saame jälgida rändekaardi vahendusel.
Foto: Urmas Sellis

Viud veebikaamerates

Käesoleva aasta märtsi alguses paigaldasime kahe hiireviupesa juurde veebikaamerad. Mõlemad pesad asuvad Tartumaal ja nende omanikud on peaaegu naabrid – kahe viupaari vahe on umbes 3 kilomeetrit. Rahvahääletuse tulemusena said mõlemad viupaarid endale ka nimed. Mais paigaldasime kaamera ka ühe Tartumaa herilaseviupesa juurde, mille asukatel veel nime ei ole.

Mari ja Mihkel

    pesitsevad kuusel. Selle pesa leidsime kolm aastat tagasi ning alati on siin edukalt pesitsetud: 2012. a lennuvõimestus kolm, 2013. a kaks ja 2014. aastal jälle kolm noort viud. Tänavu munes Mari kolm muna (28. ja 31. märtsil ning 4. aprillil) ning neist koorus 3. mail tütar, 4. mail poeg ning ja 7. mail veel üks poeg. Viimast poega nähti pesas 21. juunil.
Pilt veebikaamerast Loe Mari ja Mihkli pesaelust foorumist

Katrin ja Kalju

    on oma pesa ehitanud sellele kasele juba 2012. aastal, kuid siis nad pesitsema ei asunud. Nii 2013. kui 2014. aastal lennuvõimestus siit pesast kaks järglast. Tänavu munes Katrin kolm muna (3., 6. ja 9. aprillil) ning neist koorusid 10. mail tütar ja poeg ning 12. mail veel üks tütar. Viimast poega nähti pesas 10. juulil.

Pilt veebikaamerast Loe Katrini ja Kalju pesaelust foorumist

Herilaseviude

    pesa asub suure saarepuu harude vahel. See pesa leiti 2013. aastal, mil lennuvõimestus 2 poega. 2014. aastal pesa ainult kohendati, aga poegi siis polnud. Et herilaseviud on hilised saabujad, nähti pesaomanikke tänavu alles 24. mail. Pesa külastati mõnel korral, kuid pesitsema sinna ei asutud. Veebikaamera ülekanne lõpetati augusti lõpus.
Pilt veebikaamerast Loe herilaseviude pesaelust foorumist


Mari ja Mihkli pere elu vahendas spetsiaalselt ehitatud mikrofoniga AXIS F41 kaamera, Katrini ja Kalju ning herilaseviu pesa juures oli integreeritud mikrofoniga Mobotix M22 kaamera. Need töötavad pesadel tänu meie headele abilistele: Beta Group OÜ, EENET, Kernel AS, Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Kotkaklubi.

Lisateavet toimuva kohta saab looduskalendri uudistest ja viukaamerate foorumitest, kus kõik kaamerate jälgijad üle maailma saavad postitada oma vaatluste tulemusi.

Vaata ka: