Talvine aialinnuvaatlus 2016

29. - 31. jaanuar

Talvine aialinnuvaatlus on Eesti populaarseim linnuvaatlusüritus ja suurim rahvateaduse (citizen science) algatus, millest võttis 2016.a osa pea 2800 linnusõpra 2000 paigast üle Eesti, kes vaatlesid ligi 60 000 lindu 64 liigist.

Vaatlusel osalemine on väga lihtne: jaanuarikuu viimasel nädalavahetusel tuleb leida üks tund, minna koduaeda või parki ja märkida üles seal kohatud linnuliigid. Aialinnuvaatlusel kogutud andmeid kasutatakse talilindude arvukuse muutuste jälgimiseks, mis võimaldab vajadusel võtta ette samme lindude heaolu parandamiseks. Lisaks on see hea võimalus talviste aialindude tundmaõppimiseks. Talvist aialinnuvaatlust korraldatakse Eestis alates 2010. aastast, ettevõtmist on tunnustatud Aasta Keskkonnategu 2013 auhinnaga.

Loe 2016.a vaatluste kokkuvõtet

Talvine aialinnuvaatlus - aasta keskkonnategu 2013

Chintis Lundgreni lõbus animatsioon talvisest aialinnuvaatlusest

Suurbritannias on Big Garden Birdwatch’i nime kandvaid linnuvaatluspäevi korraldatud juba üle 30 aasta. Kui esimesel aastal võttis üritustest osa 2000 huvilise ringis, siis viimasel ajal on osalejate arv küündinud pea 600 000-ni. Põhjanaabrid soomlased tunnevad linnuvaatluspäevi Pihabongaus’e nime all ja seal osales mullu ca 19 000 huvilist. Tuhanded inimesed teevad aialinnuvaatlusi ka Hollandis, Belgias, Rootsis, Austrias, Poolas ja Norras.

Aastate jooksul kogunenud tohutu vaatluste hulk on võimaldanud mitmetes riikides, eelkõige muidugi Suurbritannias, väga täpselt jälgida aialindude leviku ja arvukuse muutusi aastate jooksul. Aialinnuvaatlus on linnuteadlastele oluline seetõttu, et võimaldab rohkesti andmeid koguda just tavaliste lindude käekäigu kohta, kelle osas usaldusväärseid andmeid tihti napib.

Talvist aialinnuvaatlust toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus

Lisainfo

Aarne Tuule

Talvise aialinnuvaatluse koordinaator

Eesti Ornitoloogiaühing

58002869

talv@eoy.ee