Miks veebirakendus ei lase andmeid sisestada?

See võib juhtuda siis, kui internetibrauserit pole mõnda aega uuendatud või kui arvuti vahemälus on salvestunud vanad andmed. Esmalt tasuks veebipäevikus sees olles värskendada lehte (vajuta Refresh või F5). Kui sellest ei piisa, siis uuenda brauserit või kasuta mõnda teist brauserit (Internet Explorer, Chrome). Kui probleem püsib, siis kirjuta aed(ä)eoy.ee

Miks ei või mets, heina- või põllumaa olla vaatluskoha sees?

Selles projektis huvitavad meid liigid, kes on oma elupaigaks valinud aia selle kõige otsemas tähenduses. Metsas ja põllul pesitsevad linnud (kas või põldlõoke, must-toonekurg jt) ei ole aialinnud ja nende lindude uurimiseks on olemas teised EOÜ seireprojektid. Aga kui oma vaatluskohas (aias) olles kuuled kaugel soo peal tetri mängimas või näed ülelendavat must-toonekurge, siis saad need liigid kirja panna oma aias kohatud linnuliikide üldnimekirja.

Kas peab kõiki taimi-loomi jälgima või piisab lindudest?

Aialinnupäeviku prioriteet on aias kohatud ja eriti aias pesitsevad linnud. Kimalaste, selgroogsete ja taimede-putukate vaatlused on lihtsalt lisavõimalus, sest linde jälgides ja aias ringi liikudes märkab loodushuviline ka muid loodusemärke. Miks siis mitte neid kirja panna! Samas võib aialinnupäeviku veebilahendust kasutadagi ainult kimalaste või taimede-loomade fenovaatluste kirjapanekuks, aga siis tuleb sellest aialinnupäeviku tagasiside lahtris sellest teada anda.

Miks ilmub päevikus liiki sisestades teade, et kas ma olen liigis kindel?

Põhjusi võib olla mitmeid. Näiteks võib sisestatud kuupäev olla selle liigi kohtamiseks natuke liiga varajane ning on suur tõenäosus, et tegemist on mõne teise sarnase linnuliigiga. Või on tegemist vähearvukama liigiga, keda on lihtne segi ajada mõne tavalisema liigiga. Taimeliikide puhul annab teade märku, et tasuks järgi vaadata, kas taimel on õis avanenud või on alles kinni. Kui oled oma vaatluses kindel, siis konsulteeri aialinnupäeviku koordinaatoriga aed(ät)eoy.ee. Võimalusel tee liigist foto või heliklipp.

Käin oma vaatluskohas (suvilas) harva. Ei tea, kas ikka on mõtet osaleda?

On ikka! Aias pesitsevatest lindudest saab ülevaate päris kiiresti. Ja eks pesitsejate otsimise käigus märkad ka muid linde-loomi, kelle saab samuti päevikusse üles märkida.

Mis saab sisestatud vaatlustest edasi?

Sisestatud vaatlustel hoitakse jooksvalt silma peal. Kui sisestatud liigi puhul tekib kahtlus, et see võis olla mõni teine liik, siis võetakse vaatlejaga ühendust. Aasta lõpus tõstetakse kõik aialinnupäeviku linnuvaatlused TÜ loodusmuuseumi hallatavasse PlutoF andmebaasi, kust vaatlused on leitavad avaliku eElurikkuse veebiväljundi kaudu. Sealsete linnuvaatluste juures puuduvad aga vaatlejate isikuandmed nagu nimi, meiliaadress jne ehk andmed on seal üleval samasuguse anonüümsusega, nagu Suvise aialinnupäeviku avalikus kaardirakenduses.

Kas ma võin vaatluskoha sisse märkida enda tänavapoolel krundiga piirneva mururiba koos puudega?

Võib, aga ei pea.

Kuidas kortermajaelanik saaks aialinnupäeviku projektis osaleda?

Kortermajaelanik saab kindlasti aialinnupäeviku projektis osaleda, sest paljud kortermajad on justkui linnuhotellid, kus pesitsevad nii koduvarblased, piiritajad kui ka mitmed teised linnud. Osalemiseks tuleb jälgida samu reegleid mis teisedki: esmalt tuleb paika panna oma vaatluskoha piirid ja teretulemast aialinnupäevikupidajate sekka!

Kas ma võin täita ka mitu päevikut erinevate aedade kohta?

Võib ikka! Peamine, et oleks piisavalt aega mitmel aial silma peal hoida.

Aialinnud päevikusse!