Kevadsuvised raied - poolt ja vastu

17. märtsil 2000 toimunud konverentsi taustmaterjale

< Sisukorda >

 

 

Eesti Keskkonnaministeerium

EPMÜ Metsandusliku Uurimisinstituudi kollektiivi nimel avaldan tunnustust Eesti Ornitoloogiaühingule ja Eestimaa Looduse Fondi algatusele kujundada laiaulatuslik akadeemiline arvamus kevadsuviste metsaraiete kohta.

Meile on teada, et taolised raied on laastava mõjuga metsa alustaimestikule, metsamarjade produktsioonile, mulla ülemistele horisontidele. EPMÜ Metsandusliku Uurimisinstituudi teadurite uurimistulemuste alusel võib väita, et suvistel raietel tekkinud värsked kuusekännud on juurepessu nakkuse allikaks, soodustades seega juurepessu levikut meie metsades. Talvise raie puhul nakatumist ei toimu, sest talvel eosed ei levi. Talviste kändude pinnal toimunud biokeemiliste muutuste tõttu on need kevadeks praktiliselt nakatumiskindlad. Suvise raie kändusid on võimalik nakkuse eest kaitsta töötlemise teel vastava biopreparaadiga. Eestis on taolist preparaati kasutatud seni vaid katsetöödel. Praktilisel metsaraiel ei ole biopreparaati teadaolevalt kasutatud. Preparaadi kasutamise majanduslikud aspektid nõuaksid aga täiendavaid uurimusi.

Arusaadavalt tekitab kevadsuviste raiete keelamine metsavarujate seas tõsist vastasseisu, sest see võiks suurendada metsatööde tsüklilisust. Võimalik, et taolise piirangu kehtestamine riigimetsades suurendab kevadsuviste raiete mahtu erametsades.

Oleme siiski veendunud, et kompromiss erinevate poolte vahel on võimalik ja see aitaks säilitada Eestimaa metsade liigirikkust ja tervislikku seisundit.

 

Ülo Tamm

EPMÜ Metsandusliku Uurimisinstituudi juhataja

 

 

< Sisukorda >