Aasta linnu tegemisi saab nüüd jälgida pesakaamerast

5. juuni 2019

Tänasest saab jälgida aasta linnu öösorri tegemisi pesapaigale paigaldatud veebikaamera vahendusel. Kuna rahvasuus laisklinnuks kutsutud öösorr pesa ei ehita, vaid ta muneb lohku maapinnal või lausa metsarajale, on tegu harukordse võimalusega heita pilk öösorri ellu.

Otsepilti öösorri pesast näeb aadressil www.eoy.ee/oosorr/kaamera ja pesas toimuvast saab lugeda Looduskalendri foorumist.

Ornitoloog Renno Nellis leidis Hiiumaal asuva öösorri pesa mai viimasel nädalal, kui seal oli üks muna. Kaamera paigaldamise ajaks oli pesas kaks valget hallikate ja pruunide täppidega muna. Öösorri haudeperioodi pikkus on 17–21 päeva ja seega peaksid pojad kooruma nädal enne jaanipäeva.

"Maaspesitsejana on öösorr röövloomadele kerge saak ja arvestatav hulk munakurni hukkub. Loodetavasti õnnestub meil otsepildis näha nii poegade koorumist kui ka nende pesast lahkumist. Pojad peaksid pesas või selle vahetus läheduses püsima umbes nädala, kuid seda loodame välja selgitada kaamera vahendusel," lausus aasta linnu projekti koordinaator Aarne Tuule.

Öösorri kaamera paigaldasid koostöös Kotkaklubi ja Eesti Ornitoloogiaühing. Kaugjuhitav kaamera on paigaldatud paari meetri kaugusele pesast ning varustatud infrapuna valgusallikaga, mis võimaldab öösorri tegemisi jälgida ka öösel, mil linnud on eeldatavalt aktiivsemad. Ühtlasi saab kuulata ja vaadata, kes pesa läheduses veel elavad.

Kaamera paigaldamisel osalesid Renno Nellis ja Urmas Sellis Kotkaklubist ning Omar Neiland Beta Group OÜ-st. Serveriruumiga toetab EENet, foorumit hoiab üleval Looduskalender.

Kotkaklubi pesakaamerate projekti ja aasta linnu tegevusi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisainfo:
Aarne Tuule
Aasta linnu projektijuht
Eesti Ornitoloogiaühing
Tel 5800 2869
aarne.tuule@eoy.ee
www.eoy.ee/oosorr