Algab kogu suve kestev öösorride kuulamise võistlus

13. juuni 2019

Sumedatel suveöödel võib looduses kuulda mitmesuguseid hääli, muuhulgas öösorri vokiketramist. Eesti Ornitoloogiaühing kutsub kõiki loodushuvilisi 15. juunist kuni 15. augustini otsima öösorre ja osalema aasta linnu kuulamise ökovõistlusel.

Öösorri kuulamise ökovõistlusel tuleb osalejal teha vähemalt kahe kilomeetri pikkune retk päikeseloojangu ja päikesetõusu vahel jalgsi või kondimootoriga ning üles märkida kuuldud ja nähtud öösorrid.

Ökovõistlusel tohib liikuda ainult jalgsi, rattaga, rulluiskude või muu inimjõul liikuva sõiduvahendiga. Retkele minekuks sobivad vaiksed ja sademeteta ööd, mil linnud aktiivselt laulavad. Kuuldud ja nähtud öösorride arv ja oma liikumisteekond tuleb kirja panna öösorri vaatluste kaardirakendusse.

Öösorride kuulamise ökovõistlusel arvestatakse nii vaadeldud lindude arvu kui ka läbitud retkede arvu ja kogupikkust. Parimatele osalejatele on auhinnad.

Reeglid

1. Öösorri kuulamise ökovõistlus toimub 15. juunist kuni 15. augustini 2019. aastal.

2. Osalemiseks tuleb teha vähemalt ühel ööl vaatlusretk, mille pikkus on minimaalselt kaks kilomeetrit. Igal ööl võib teha ainult ühe retke. Vaatlusretkede arv ja kogupikkus võistluse jooksul ei ole piiratud.

3. Vaatlusretke alguspunkti jõudmiseks võib kasutada mootorsõidukit, kuid retke ajal tuleb liikuda ainult jalgsi või inimjõul liikuva sõiduvahendiga (nt jalgratas, rulluisud, sõudepaat vms). Ühel vaatlusretkel võib kasutada mitut liikumisviisi. Liikumispuudega inimesed võivad kasutada elektrilist ratastooli, kui see on nende jaoks ainuvõimalik liikumisvahend.

4. Retkel nähtud ja kuuldud öösorride arv ja oma marsruut tuleb sisestada öösorri vaatluste kaardirakendusse. Soovitame lisada kõigi vaadeldud öösorride asukohad ja tegevused. Kui osaleja kasutas ühel retkel erinevaid liikumisviise, siis palume need sisestada eraldi transektijoontena.

Öösorri välimuse, hääle ja elupaiga kirjeldused leiab aasta linnu veebilehelt.

Lisainfo:
Triin Leetmaa
Aasta linnu projekti meeskonna liige
Tel 526 3676
leetmaa.t@gmail.com
www.eoy.ee/oosorr