Augustiööd on hea aeg püüda pildile aasta lind metskurvits

19. august 2022

Valgete ööde aeg on läbi saamas, ent pimedamad ööd on just hea aeg püüda pildile metskurvits. Eesti Ornitoloogiaühing ootab jäädvustusi aasta linnust foto- ja videovõistlusele kuni 31. oktoobrini.

Tänavune aasta lind metskurvits on suuresti öise eluviisiga ja liigub rohkem hämaruse varjus. Just praegusel ajal võib metskurvits sattuda öisel metsa- või põlluvaheteel autotulede valgusvihku. Sobivates elupaikades võib teel patseerivaid neppe kohata mõne kilomeetri pikkusel lõigul kümneid. Tihti on nii, et auto peatudes lind lendu ei lähegi, vaid annab liiklejale võimaluse ennast vaadelda ja hea õnne korral saab linnu ka fotole jäädvustada.

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub tähelepanelikke looduses liikujaid aasta linnust tehtud jäädvustusi esitama foto- ja videovõistlusele. Oodatud on fotod ja videod metskurvitsast, tema tegevusjälgedest ja muust selle liigiga seonduvast. Iga huviline saab võistlusele esitada kuni viis enda tehtud fotot ja ühe enda tehtud video. Tööd tuleb esitada hiljemalt 31. oktoobri keskööks. Osalemistingimused ja tööde esitamise vormi leiab aasta linnu lehelt.

Foto- ja videovõistluse koordinaator Tarmo Mikussaar jagab soovitusi metskurvitsa pildistamiseks just pimedal teel lindu kohates: "Autotuled on küll üpris heledad, aga mitte piisavad, ning parema pildi saamiseks on paar näpunäidet. Fotoaparaadi valgustundlikkuse (ISO) parameetreid tuleks suuremaks seada kui päevasel pildistamisel või valida öise pildistamise režiim. Välklambi kasutamine selles olukorras pigem rikub pildi."

Mikussaar lisab, et võimalusel seadistada valgetasakaal (WB) pigem jahedama poole, sest muidu tulevad pildid liiga kollased, kuigi silmale paistab kõik normaalne. Samuti soovitab ta valida madalama võttenurga, et lind taustast paremini esile tuleks. "Teleobjektiivi olemasolu puhul proovi jääda auto kõrvale. Kui objektiivi suurendus ei ole piisav, siis võib linnule pisut lähemale hiilida nii, et ei varjaks auto tulesid. Enamasti läheb lind selle peale lendu, aga kui juba niisugune peatus on ette võetud, siis võib proovida seda kohtumist kuidagi jäädvustada," julgustab Mikussaar aasta lindu pildile püüdma.

Foto- ja videovõistlust korraldab Eesti Ornitoloogiaühing, aasta linnu projekti toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisateave:
Tarmo Mikussaar
Aasta linnu foto- ja videovõistluse koordinaator
mikussaar@gmail.com
www.eoy.ee/metskurvits

Samal teemal

Oktoobri lõpuni saab võistlustele esitada foto, video või jutu aasta linnust metskurvitsast

Eesti Ornitoloogiaühing tuletab meelde, et kuni 31. oktoobri keskööni saab käimasolevatele võistlustele esitada foto, video või lühijutu aasta linnust metskurvitsast.

Loe edasi ...