In memoriam Taivo Kastepõld

21. märts 2019

Teisipäeval, 19. märtsil lahkus meie seast Eesti Ornitoloogiaühingu auliige Taivo Kastepõld (1942-2019).

Taivo Kastepõld sündis 2. septembril 1942 Tartumaal Saadjärve lähistel Salu külas. Keskkoolipäevil kohtus Taivo Kastepõld Tartus ornitoloog Sven Onnoga, kes teda paar aastat varem loodud Matsalu riiklikule looduskaitsealale välitöödele abiliseks kutsus. Taivo nõustus ja nii veetis ta 1959. aasta suve esimese poole Matsalu lindude seltsis. Järgmisse kümnendisse jäid õpingud Tartu Ülikoolis bioloog-zooloogi erialal. 1970. aastal asus Taivo tööle Matsalu riiklikule looduskaitsealale.

Taivo tegemisi Matsalus saatis algusest peale erakordne innukus ja energia. Ta asutas peagi pärast tööle asumist Penijõele rõngastuskeskuse ja võttis kasutusele Eesti oma rõngad signatuuriga ESTONIA MATSALU. Lisaks muudele välitöödele said nüüd nii Taivo ja tema kolleegid Matsalus kui ka arvukad rõngastajad üle Eesti hulgaliselt linde rõngastada. Eraldi märkimist väärt on suure põhjalikkusega sisseseatud rõngastusandmete ja taasleidude arhiiv. Tema keskseteks uurimisobjektideks olid tiirud, hiljem ka tuttvart ja rääkspart.

Taivo innukus ja organiseerimisvõime ei jäänud tähelepanuta ning 1973. aastal määrati ta Matsalu looduskaitseala direktoriks. Aastatel 1977-1992 oli ta rõngastuskeskuse direktor ja seejärel töötas 1992-2005 teistkordselt looduskaitseala direktorina. Ta on kümnete ornitoloogiliste artiklite autor ja kaasautor ning kindlasti on temalt ornitoloogiaga tegelemiseks innustust juurde saanud paljud kooliõpilased, kes Matsalu roomüüride vahel või meresaartel Taivole abiks olnud.

Taivo Kastepõld valiti Eesti Ornitoloogiaühingu auliikmeks 2011. aastal.

Avaldame kaastunnet lähedastele.

Eesti Ornitoloogiaühing