Kaitse pesaröövlite eest

Inimeste läheduses on lindude suurimaks vaenlaseks kass, kuid mune ja poegi himustavad ka oravad, nugised ja isegi suur-kirjurähn, rääkimata varesest või harakast.

Kassi on kõige kindlam pidada toas või tal õues silma peal hoida. Mõnikord soovitatakse neile kelluke kaela panna, mis liikumisest märku annab, kuid mõned katsed on näidanud, et nad suudavad ka kellukesega sama edukalt linde püüda. Siiski on parem kellukesega kass kui ilma.

Kaitseks pesaröövlite vastu aitab pisut pikemalt üle pesakasti serva ulatuv katus. Asja teeb neile keerulisemaks ka istepulga puudumine. Kassi vastu aitab pesakasti siseküljele lennuava alla löödud lauake. Kui pesakast on teiba või peenema puu otsas, võib selle ümber umbes 1,5 m kõrgusele paigaldada plastist või plekist koonuse, mis takistab loomadel ülesronimist.

Sageli on pesakastil justkui näritud auk sees või on lennuava ümbrus suuremaks raiutud. Sel juhul on pesa rüüstanud suur-kirjurähn või orav, kes söövad linnupoegi. Nende vastu aitab ümber lennuava plekist või kummist katte kinnitamine või selle ümber suurema peaga naelte löömine.