Kesktalvisel veelinnuloendusel on fookuses pütid ja luiged

3. jaanuar 2020

Ornitoloogiaühing kutsub linnutundjaid jaanuaris osalema iga-aastasel kesktalvisel veelindude loendusel. Sel aastal pöörame erilist tähelepanu püttidele ning luikedele.

Loenduse eesmärk on hinnata veelindude populatsiooni seisundit ja arvukust. Osalemiseks tuleb valida endale sobiv avatud veega mereranniku lõik või siseveekogu ning kokku lugeda kõik kohatud veelinnud. Kirja tuleb panna ka täpne vaatluskoht, jääolud ja mitu protsenti vaatlusalast ehk sektorist kaeti. Soovitatav on teha vaatlusi 11.–12. jaanuaril, mille on Wetlands International valinud sel aastal keskseteks loenduskuupäevadeks, kuid arvesse lähevad ka kõik teised jaanuaris tehtud vaatlused. Vaatluse planeerimisel tuleb kindlasti arvestada ilmaga.

Tuttpütiaasta puhul on eriti oodatud püttide vaatlused. Lisaks toimub ka rahvusvaheline väike- ja laululuikede loendus ning seepärast palun üles märkida talvitavate luikede pesakonna suurused.

Vaatlused palume sisestada otse andmehalduse keskkonda PlutoF või rakenduse Legulus kaudu, kust need jõuavad ka portaali eElurikkus. Märkuste lahtrisse palun kindlasti lisada jääolude kirjeldus ja sektori katvus. Tulemused saab kirja panna ka vastavasse ankeeti ning saata see elektrooniliselt koordinaatorile Leho Luigujõele aadressil leho.luigujoe@gmail.com või postiga aadressil Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, Tartu 51005, märksõna "Talvitavad veelinnud".

Kesktalvise veelinnuloenduse juhendi, vaatlusankeedi ja loendusalade kaardid leiab siit.

Rahvusvaheline veelinnuloendus toimub sel aastal 54. korda.

Lisainfo:
Leho Luigujoe
Kesktalvise veelinnuloenduse koordinaator
Tel 507 9713
leho.luigujoe@gmail.com
www.eoy.ee