Külm talveilm soosis aialinnuvaatlejaid

5. märts 2021

Jaanuari viimasel nädalavahetusel toimunud talvisel aialinnuvaatlusel osales 3055 linnusõpra 2050 paigast, mis on Eesti ühe populaarseima harrastusteaduse algatuse ajaloos paremuselt kolmas tulemus.

Kolme vaatluspäeva jooksul loendasid osalejad 71 470 lindu 69 liigist. Kõige populaarsem vaatluskoht oli jätkuvalt aed, ent vaatlusi tehti ka parkides ja kalmistutel. Ühes vaatluskohas märgati keskmiselt 35 lindu.

Kõige enam märkasid vaatlejad rasvatihast, keda kohati 93% vaatluskohtades ja kes moodustas neljandiku kõikide lindude koguarvust. Rohkelt märgati ka põldvarblasi ja rohevinte. Talvised olud sundisid aedadesse oma saagile järgnema ka põnevaid röövlinde ja nii kohatigi kokku 69 raudkulli, 26 hiireviud, 24 värbkakku ja 19 hallõgijat. Nälg tõi toidumajadesse ka muidu haruldased talvitujad: kokku loeti 67 punarinda, üheksa käblikut ja üks mustpea-põõsalind. Esmakordselt kaheteistkümne aasta jooksul märkasid aialinnuvaatlejad kõrvukrätsu, rabahane ja sooparti.

Talvise aialinnuvaatluse eestvedaja Aarne Tuule tõdes, et korralik talveilm soosis vaatluste tegemist. "Linde toideti suuremas osas vaatluskohtades ning kuna jaanuar oli lumine ja külm, siis oli ka lindude vajadus lisatoidu järele suurem. Nüüd aga on paras aeg tasapisi lindude lisatoitmine lõpetada ning asuda täitma suvist aialinnupäevikut," lisas Tuule.

Kaheteistkümnendat korda toimunud talvise aialinnuvaatluse kokkuvõttega saab tutvuda lehel eoy.ee/talv. Kolmeteistkümnes aialinnuvaatlus toimub 28.–30. jaanuaril 2022.

Talvist aialinnuvaatlust korraldab Eesti Ornitoloogiaühing, toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisainfo:
Aarne Tuule
Talvise aialinnuvaatluse eestvedaja
Eesti Ornitoloogiaühing
Tel 5800 2869
talv@eoy.ee
eoy.ee/talv

Samal teemal

Rasvatihane.
Foto: Karl Adami

Jaanuari viimasel nädalavahetusel toimub viieteistkümnendat korda talvine aialinnuvaatlus

Juba viieteistkümnendat korda toimub Eesti suurim linnuvaatlus, kus kaasalöömiseks tuleb vabalt valitud päeval 26.–28. jaanuarini ühe tunni jooksul vaadelda koduaias tegutsevaid linde.

Loe edasi ...

Salutihane.
Foto: Siim Vaar.

Esialgsetel andmetel märkasid aialinnuvaatlejad enam kui 40 000 lindu

Möödunud nädalavahetusel, 28.–30. jaanuaril toimunud talvisel aialinnuvaatlusel märkasid linnusõbrad esialgsetel andmetel üle 40 000 linnu vähemalt 68 liigist.

Loe edasi ...

Leevike.
Foto: Eero Kiuru.

Reedest pühapäevani toimub üle Eesti suur aialinnuvaatlus

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub igas vanuses huvilisi reedest pühapäevani vaatlema ühe tunni jooksul oma koduaias askeldavaid linde ja vaatlustulemustest ühingule teada andma.

Loe edasi ...

Leevikesed ja rohevindid toidumajas.
Foto: Triin Leetmaa.

Aialinnuvaatlejad märkasid nädalavahetusel üle 50 000 linnu

Möödunud nädalavahetusel aedades ja parkides aialinde vaadelnud inimesed nägid esialgsetel andmetel rohkem kui 50 000 lindu vähemalt 65 liigist.

Loe edasi ...

Sinitihane.
Foto: Karl Adami.

Ornitoloogiaühing kutsub sel nädalavahetusel vaatlema aialinde

Ornitoloogiaühing kutsub huvilisi sel nädalavahetusel kaasa lööma Eesti suurimas harrastusteaduse algatuses. Osalemiseks tuleb ühe tunni jooksul vaadelda oma koduaias askeldavaid linde ja vaatlustulemused edastada ornitoloogiaühingule.

Loe edasi ...