Ornitoloogiaühing kutsub linnuhuvilisi osalema sügisesel hanede loendusel

11. september 2020

Ornitoloogiaühing kutsub linnuhuvilisi osalema 14.–28. septembrini kestval haneseire sügisesel loendusperioodil. Oodatud on hanede vaatlused üle Eesti, eeskätt aga hallhane vaatlused rannikualadelt.

Ornitoloogiaühing teeb sel aastal hanede seiret ning kutsub vabatahtlikke linnutundjaid osalema hanede loendamisel üle Eesti. Haneseire aasta viimane loendusperiood on 14.–28. septembrini, kesksed loenduspäevad on 20.–21. september. Seekord on eriti oodatud hallhane vaatlused rannikualadelt.

Kõige efektiivsem on hanesid loendada hommikusel väljalennul ööbimispaigast või õhtusel sisselennul ööbimispaika, milleks on mererand, siselaht, järv, raba, polder. Loendus peab algama kindlasti tund enne päikesetõusu ning kestma vähemalt kella 10ni või kuni loendaja on kindel, et kõik haned on siirdunud põldudele. Õhtune loendus peab algama kolm tundi enne päikeseloojangut ja kestma pimedani.

Kolmas variant on loendada hanesid päevasel sisselennul puhkepaika kella 10 ajal või hanede peatuse ajal nende päevases puhkepaigas kella 13–14 ajal, loenduse kestus peaks olema vähemalt tund. Puhkepaigas võib koos olla tuhandeid hanesid ja siis on lindude arvukuse hindamine keerulisem. Seepärast tasub haned mitu korda üle lugeda, et veenduda loendustulemuse õigsuses. Kui loendada hanesid põldudel päevase toitumise ajal, tuleb veenduda, et linde ei loendata topelt.

Tulemused tuleb pärast loendust sisestada andmehalduse keskkonda PlutoF, loodusvaatluste andmebaasi või saata e-postiga seire koordinaatorile Ivar Ojastele aadressil ivar.ojaste@gmail.com.

Haneseire eestvedajaks 2020. aastal on Eesti Ornitoloogiaühing. Kevadised loendusperioodid olid aprillis ja mais. Loendusandmed on vajalikud hanede rändepildi kaardistamiseks, samuti kasutatakse andmeid hanede kaitse- ja ohjamiskava koostamisel.

Lisainfo:
Ivar Ojaste
Haneseire koordinaator
ivar.ojaste@gmail.com
www.eoy.ee