Kaldapääsukesed on saabumas: soovitused kaevandus- ja ehitusettevõtjatele

26. aprill 2022

Eesti Ornitoloogiaühing palub kaevandus- ja ehitusettevõtjatel enne kaldapääsukeste naasmist üle vaadata oma objektid, et ennetada pesade rajamist aktiivselt kasutuses olevatele nõlvadele ja puistangutele.

Mai esimesel dekaadil jõuavad Aafrika talvitusaladelt Eestisse kaldapääsukesed. Kaldapääsukesed pesitsevad kolooniatena sageli just karjääride järskudes nõlvades ja ehitusplatsidel. Kaldapääsuke on kaitsealune liik ja kui ta on juba nõlva sisse pesitsema asunud, ei tohi teda kuni pesitsuse lõpuni häirida.

Kaevandus- ja ehitusettevõtjatel tuleb enne lindude naasmist üle vaadata oma objektide nõlvad. Kohtades, kuhu linde pesitsema lubada ei saa, tuleb anda nõlvadele 45–60° kalle. Selline kalle on töötsoonis vaja säilitada kogu pesitsusperioodi - maist kuni augustini - jooksul.

Linnud saab suunata pesitsema nõlvadesse ja puistangutesse, mida kevadel ja suvel ei kasutata. Selleks tuleks nõlva lõunasse avanev külg kujundada vertikaalseks. Nii saavad kaldapääsukesed karjääris või ehitusplatsil töid häirimata pesitseda.

Täpsemad soovitused kaldapääsukese elupaikade majandamiseks karjäärides ja ehitusplatsidel leiab plakatilt ja juhendist.

Plakat "Kaldapääsukesed on saabumas!"

Lisainfo:
Liis Keerberg
Karjääride linnustiku projektijuht
liis.keerberg@eoy.ee