Täna ilmub aasta linnu postmark

17. oktoober 2019

Täna, 17. oktoobril annab Eesti Post koostöös Eesti Ornitoloogiaühinguga välja aasta linnu postmargi.

Lisaks margile ilmub esimese päeva ümbrik ja postkaart. Komplekti on kujundanud Vladimir Taiger, kes on ka varem aasta linnu marke kujundanud. Marki saab osta postkontoritest ja Omniva e-poest.

Öösorr on rästa suurune, pikkade tiibade ja pika sabaga pruuni-halli-mustakirju lind, keda kohtab looduses harva. Ta pesitseb hõredapoolsetes nõmme- ja rabamännikutes, muudes kuivades männi-enamusega segametsades, vahel ka raiesmikel ja noorendikes, kuid inimasulaid ta väldib. Päeval istub ideaalse varjemustriga lind maapinnal või lamab märkamatult puuoksal. Pimeduse saabudes lendab hääletult, kasutades väga suurt suuava justkui kahvana ja püüab lennult putukaid, täpsemalt ööliblikad ja mardikad.

Pesa ta ei ehita, vaid muneb juuni alguses taimestikuta lohku maapinnal, vahel suisa metsaradadele kaks muna. Pojad kooruvad juuli alguses ja lahkuvad pesalohust varakult, suve jooksul võib olla kaks kurna. Öösorr on rändlind, keda võib kohata aprilli lõpust septembri alguseni, meil pesitseb kuni 10 000 paari. Varjatud ja salapäraste elukommete tõttu on teada enam kui 100 öösorri rahvapärast nime. Öösorrist saab pikemalt lugeda aasta linnu veebilehelt.

Esimene postmark aasta linnu sarjas ilmus Eesti Ornitoloogiaühingu algatusel 2001. aastal ja sellel oli kujutatud kiivitaja. Aasta lindude teekonnast markidele saab lugeda teabelehest Tiirutaja nr 44 ja 45.