Eesti Ornitoloogiaühing tähistas juubelit linnuretkedega

3. mai 2021

Eesti Ornitoloogiaühing tähistas 1. mail oma sajandat aastapäeva linnuretkedega üle Eesti. Retkedel osales kokku 108 inimest.

Linnuretked ornitoloogiaühingu töötajate, liikmete ja aktiivsete linnuvaatlejate juhendamisel toimusid 1. mai hommikul ja õhtul Hiiumaast Ida-Virumaani. Kolmeteistkümnest avalikust retkest võttis osa 108 inimest. Vaatluspaikades nähti ja kuuldi keskmiselt 20-30 linnuliiki.

Rakvere rahvaaias Peep Veedla juhendamisel toimunud retke kajastas ajaleht Virumaa Teataja. Rakveres märkasid vaatlejad tamme-kirjurähni, kes on Põhja-Eestis küllaltki harv külaline. Teise üsna haruldase leiuna jäi silma suur ronk, kes oma pesa keset varesekolooniat teinud oli. Haruldasena just seetõttu, et ronk on üsna inimpelglik lind ja tavaliselt linnaparkidesse tal asja ei ole.

Peep Lassmann ütles, et tema retke huvitavaim vaatlus oli hallhane paar, kes on Paljassaarel paigal olnud juba vähemalt kuu aega. Tõenäoline pesitsus oleks Paljassaarel esimene.

Saaremaal Musumännikus ja Linnulahe tornis möödus linnuvaatlus väga hästi. "Ilm oli vaikne ja hommikune päike soojendas vaatetornis mönusalt - ideaalne ilm," kiitis retkejuht Karl Jakob Toplaan. "Retkel kohtasime 32 erinevat linnuliiki, kellest märkasime 27 Linnulahe tornist. See näitab, et Linnulaht, mis on kaitse all olnud peaaegu sama kaua, kui on tegutsenud Eesti Ornitoloogiaühing, väärib oma nime. Lisaks väärib kordamist ka fakt, et Linnulaht oli üks esimesi kohti, kust Eesti lindude uurimine pöhjalikuma alguse sai," lisas Toplaan. Hommikupooliku köige suurema elamuse pakkusid huvilistele pulmatantsu löövad tuttpütid, luikede järve tantsivad kühmnokk-luiged ja muidugi hüübi vöimas hääl.

Andres Kalamees teatas, et Läänemaal Puises nägid ja kuulsid retkelised 33 liiki. "Oli väga meeldiv koos huvilistega linde vaadelda ning juttu ajada. Loodan, et linnuhuvi ja -pisik jäävad vaikselt põue püsima ning sellest areneb välja tore harrastus pikkadeks aastateks," rõõmustas Kalamees.

Tartust Supilinnast teatas Riho Kinks, et linnud esinesid ülihästi, nagu tellitud. Huvitavamatest liikidest nägid ja kuulsid osalejad taita, ühel puul olid väga lähedal kaks väike-kirjurähni, üks neist trummeldas, suur-kirjurähn üritas vanas rähnipesas pesitseva tihase juurde sisse astuda, üheksa sookurge tiirutas ja kruugutas pea kohal. Tutvuti ka künnivarese, hallvarese, hallrästa ja haraka pesadega.

Martin Piispea kirjutas, et Kasispea linnuretk läks igati hästi. Liike tuli mõnuga nii rannast kui põllult. Paljud said täiendust enda aasta liikide nimekirja. "Retkelised jäid väga rahule, tänati just, et tegin retke õhtul – see andis võimaluse ka teisel ajal kui hommikul osaleda. Lisaks on mu kodurand just parem õhtuse päiksega," ütles Piispea.

Fotogaleriid retkedest saab vaadata Eesti Ornitoloogiaühingu Facebooki lehel.

Eesti Ornitoloogiaühing tänab kõiki linnuretkede juhendajaid ja osalejaid!

Samal teemal

Linnuretk.
Foto: Eesti Ornitoloogiaühing.

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub juubeli puhul linnuretkedele

Eesti Ornitoloogiaühing tähistab sel laupäeval oma 100. aastapäeva ja kutsub sel puhul huvilisi osalema üle Eesti toimuvatel linnuretkedel.

Loe edasi ...