Täna ilmub aasta linnu auli postmark

20. aprill 2023

Täna, 20. aprillil annab Omniva koostöös Eesti Ornitoloogiaühinguga välja aasta linnu postmargi. Tänavune aasta lind on aul, kes on veelindudest kindlasti üks värvikaim ja eristub selgelt teistest Eestis paiknevatest arktilistest veelindudest.

Postmargi kujundaja on Vladimir Taiger ja see trükiti trükikojas Vaba Maa. Margi trükiarv on 25 000 tükki ja selle nominaal on 90 senti. Esimese päeva ümbrik ja maksimumkaart on müügil Omniva e-poes ja postkontorites üle Eesti. Esimese päeva tempel on kasutusel Tallinnas Toompea postkontoris Lossi plats 4.

Aul on Läänemerel talvituv liik, kes veedab siin suurema aja oma aastaringist. Seetõttu on ta ka valitud Läänemere seisundit peegeldavaks indikaatorliigiks. Kogu maailmas on aulile pööratud väga suurt tähelepanu, kuna tema arvukus on hoogsalt vähenenud ning kahjuks ei ole sel suundumusel praegu näha lõppu. Aul on globaalselt ohustatud linnuliikide nimistus ja ühtlasi IUCN-i punase nimistu ohualdis liik. Auli kaitseks on juba aastaid tagasi koostatud rahvusvaheline auli kaitse tegevuskava, mis hõlmab Lääne-Siberi ja Põhja-Euroopa ning Gröönimaa ja Islandi asurkonna kaitset.

Eesti Ornitoloogiaühing on aasta lindu valinud alates 1995. aastast. Möödunud aastal kaunistas aasta linnu postmarki metskurvits.