Keskkonnaühendused ootavad europarlamenti kandideerijailt selgeid keskkonnaeesmärke

19. veebruar 2024

Eesti Keskkonnaühenduste Koda, Päästame Eesti Metsad MTÜ ja Fridays for Future Eesti saatsid lähenevate Euroopa Parlamendi valimiste eel erakondadele keskkonnaalased soovitused. Ühenduste hinnangul tuleb erakondadel kliima- ja elurikkuse kriisiga toimetulekuks keskenduda teaduspõhisele ja ambitsioonikale keskkonnapoliitikale.

"Meie üheks oluliseks ootuseks on, et Eesti esindajad Euroopa Parlamendis seisaksid selle eest, et järgmise parlamendikoosseisu ajal välistataks igasugune toetus kliimakriisi süvendavatele tegevustele. Selle asemel tuleb suurendada rahastust elurikkuse- ja kliimakriisi leevendamiseks ja kliimamuutustega kohanemiseks," nentis Eesti Rohelise Liikumise elurikkuse huvikaitse ekspert Carmen Kilvits.

Ühendused rõhutavad, et teadlaste prognoositud kliimamuutuse mõjusid, nagu näiteks ägedaid kuumalaineid, me juba tunneme omal nahal. Kilvits toob esile, et iga järgnev aasta on olnud eelmisest soojem ning nii oli ka läinud aasta mõõtmisajaloo kõige soojem ja temperatuur jäi napilt alla kriitilise 1,5 kraadi piiri. "Teadlaskonnas on üksmeel, et kliimasoojenemine inimtegevuse tulemusena jätkub ning toob kaasa ebameeldivaid ja raskesti talutavaid ilmastikuolusid. Euroopa Parlamendi liikmetel on palju võimalusi teha otsuseid, mis aitaksid kliimamuutust leevendada ning seda tuleb parimal võimalikul viisil kasutada. Samuti peavad valijad kasutama oma võimalust valida," sõnas Kilvits.

Järgmised Euroopa Parlamendi valimised on olulisemad kui kunagi varem. Eesti Rohelise Liikumise elurikkuse huvikaitseekspert Carmen Kilvits tõdeb, et viimastel aastatel on Euroopa Liiduss aina raskem olnud ambitsioonikaid poliitikaid ellu viia. "Parlamendil on otsustav roll Euroopa edasi liikumisel," lisas Kilvits.

Parlamendierakonnad tutvustavad oma keskkonnaplaane Euroopa Parlamendi valimiste eelsel debatil 22. veebruaril Tallinnas Kultuurikatlas.

Vaata lisaks:
Ühenduste soovitused erakondadele Euroopa Parlamendi valimiste eel: eko.org.ee/tegevus/ep-valimised-2024
Rohkem infot debati kohta: roheline.ee/epdebatt

Rohkem infot:
Carmen Kilvits
Eesti Rohelise Liikumise elurikkuse huvikaitseekspert
carmen@roheline.ee
Tel 5622 7113