Kolmekümnendat korda toimuval EuroBirdwatchil vaadeldakse lindude sügisrännet

27. september 2022

NB! Täiendatud 28.09.2022.

Porikuu esimesel nädalavahetusel, 1.–2. oktoobril kutsub Eesti Ornitoloogiaühing jälgima lõuna poole suunduvaid rändlinde ning vaatluste tegemisega tähistama rahvusvaheliste linnuvaatluspäevade EuroBirdwatch 30. toimumisaastat.

Linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch saab osaleda nii juhendatud vaatlustel kui ka iseseisvalt. Juhendajad ootavad linnuhuvilisi 1. ja 2. oktoobril kümnes paigas Hiiumaal, Läänemaal, Harjumaal, Lääne-Virumaal, Pärnumaal, Viljandimaal ja Põlvamaal. Vaatluskohtade ja -aegade teabe leiab Google Mapsi kaardilt. Osalemine on tasuta. Võimalusel kaasa võtta oma binokkel ja linnumääraja ning riietuda soojalt.

Vaatluskohad:
Pakri neem 1. oktoobril kell 7.30-11.30, juhendab Kaarel Võhandu (vaatluskoht asub parklast 150 meetrit neeme tipu poole);
Tahkuna tuletorn 1. oktoobril kell 7.30-11.00, juhendab Leho Aaslaid;
Põõsaspea 1. oktoobril kell 7.30-11.30 ja 2. oktoobril kell 7.30-11.30, juhendab Annika Forsten;
Mehikoorma 1. oktoobril kell 7.30-11.30 ja 2. oktoobril kell 7.30-11.30, juhendavad Monika Bondarenko ja Urmas Männik (vaatluskoht on tuletorni juures);
Kabli linnujaam 1. oktoobril kell 7.30-17.30 ja 2. oktoobril kell 7.30-17.30, juhendab Meelis Leivits (linnujaamas saab tutvuda lindude püüdmise ja rõngastamisega);
Vaibla linnujaam 1. oktoobril kell 7.30-18.30 ja 2. oktoobril kell 7.30-15.00, juhendab Kristjan Adojaan (linnujaamas saab tutvuda lindude püüdmise ja rõngastamisega);
Kalvi rand 2. oktoobril kell 7.30-8.30, juhendab Indar Zeinet;
Kunda sadam 2. oktoobril kell 9.00-10.00, juhendab Indar Zeinet;
Toolse linnus 2. oktoobril kell 10.30-11.30, juhendab Indar Zeinet;
Pärispea poolsaar 2. oktoobril kell 7.30-10.00, juhendab Martin Piispea (poolsaare otsa pääsemiseks vajalikud kõrged kummikud).

Rändlinde võib vaadelda ka ühel või mõlemal päeval iseseisvalt oma kodu ümbruses või pikematel retkedel. Kirja tuleb panna nähtud ja kuuldud linnuliigid, iga liigi arvukus, vaatluse tegemise aeg, täpne vaatluskoht ja vaatlejad. Andmed palume sisestada kokkuvõtte tegemise jaoks hiljemalt 2. oktoobril kella 15-ks rakenduse PlutoF Go või Legulus või töölaua PlutoF kaudu, kust need jõuavad portaali eElurikkus.

Rahvusvahelisi linnuvaatluspäevi EuroBirdwatch korraldab BirdLife International 1993. aastast. Kolmekümne aasta jooksul on linnuvaatluspäevadel osalenud 1,3 miljonit inimest Euroopas ja Kesk-Aasias ning nad on vaadelnud kokku 96 miljonit lindu. Vaatluspäevade eesmärk on juhtida inimeste tähelepanu rändlindudele, nende vajadustele ja varitsevatele ohtudele rändeteedel.

Tänavu toimuvad vaatluspäevad 30. korda ning neist võtavad osa 33 Euroopa ja Kesk-Aasia riigi elanikud. Eestis koordineerib linnuvaatluspäevi Eesti Ornitoloogiaühing.

Lisainfo:
Kaarel Võhandu
Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja
kaarel.vohandu@eoy.ee
www.eurobirdwatch.eu

Samal teemal

Sookurg.
Foto: Veljo Runnel (elurikkus.ee)

Linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch nägid vaatlejad kõige rohkem sookurgi

Möödunud nädalavahetusel toimunud rahvusvahelistel linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch märkasid linnuvaatlejad kokku 108 200 lindu, kõige arvukamalt jäi silma sookurgi.

Loe edasi ...

Nädalavahetusel on soodne aeg vaadelda ja tundma õppida rändlinde

Eesti Ornitoloogiaühing soovitab sel nädalavahetusel pöörata tähelepanu rändlindudele neid vaadeldes, loendades ja määrama õppides. Vaatlusandmed tasub ka kirja panna ja ühingule edastada, et ühtlasi osaleda ka rahvusvahelistel linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch.

Loe edasi ...

Rahvusvahelised linnuvaatluspäevad EuroBirdwatch Mehikoormas.
Foto: Monika Bondarenko ja Urmas Männik.

Kolmekümnendal EuroBirdwatchil nähti 84 500 lindu

Möödunud nädalavahetusel, 1.–2. oktoobril kolmekümnendat korda toimunud rahvusvahelistel linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch märkasid kohalikud vaatlejad kokku 84 500 lindu.

Loe edasi ...

Üks põnevaimaid vaatlusi oli sooräts.
Foto: Toomas Traagel.

Linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch saadi kirja viimaste aastate parim tulemus

Oktoobri esimesel nädalavahetusel toimunud rahvusvahelised linnuvaatluspäevad EuroBirdwatch möödusid edukalt, sest kohalikud vaatlejad märkasid 270 684 lindu vähemalt 156 liigist.

Loe edasi ...

Linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch pööratakse tähelepanu rändlindudele

Oktoobri esimesel nädalavahetusel, 2.–3. oktoobril saavad kõik huvilised vaadelda rändlinde nii kogenud linnuvaatlejate juhendamisel kui ka iseseisvalt.

Loe edasi ...

Linnuvaatlejad Põõsaspea neemel.
Foto: Margus Ellermaa.

Nädalavahetusel on rändlindude vaatluspäevad

Sel nädalavahetusel, 5. ja 6. oktoobril kutsub Eesti Ornitoloogiaühing loodushuvilisi vaatlema rändlinde ja oma vaatlustest teada andma.

Loe edasi ...