Kuidas käituda pesakoha läheduses

Haudumise perioodil on linnud väga ettevaatlikud. Nad püüavad olla võimalikult vaiksed ja tähelepandamatud, et mitte vaenlaste huvi äratada ega pesa reeta. Selleks ajaks vaibub ka isaste laul. Kõige kiirem aeg algab lindudel pärast poegade koorumist.

Pesapoegade ajal kaitseb enamik linde kiivalt oma pesa. Vaenlase lähenedes teevad linnud valju kisa, ründavad teda või püüavad pesast eemale meelitada. Mõned liigid jätavad pesa avastamisel selle maha või püüavad pesal varjuda viimase hetkeni. Nii munade kui ka poegade ajal ei maksa linde häirida, sest nad on niigi stressis ja kurnatud. Kui sa siiski satud juhuslikult pesa juurde, mine vaikselt tuldud teed tagasi. Levinud on uskumus, et kui linnupessa vaadata või munadele hingata, jätab lind pesa maha. Tegelikult enamik linde pesa maha ei jäta, kuid mõned liigid ja isendid on siiski väga tundlikud ning seetõttu ei maksa ühegi pesa lähedale lihtsalt uudishimust minna.

Pesalt ootamatult minema aetud lind võib reeta pesa asukoha varestele või teistele vaenlastele, kes inimese lahkumise järel pojad või munad nahka panevad. Kui aga vanalind peab pesast kaua eemal olema, võivad nii munad kui ka pojad ära jahtuda ja hukkuda. See on eriti ohtlik jaheda ja vihmase ilmaga.