Ornitoloogiaühing ootab teateid saabuvatest rändlindudest

19. märts 2020

Ornitoloogiaühing kutsub loodusesõpru teada andma esimestest saabunud rändlindudest. Oodatud on vaatlused näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese kohta üle Eesti.

Rändlindude saabumisest saab iga huviline teada anda märtsist kuni mai lõpuni. Vajalik on üles märkida vaatluse kuupäev ja kellaaeg, asukoht, nähtud liigid, isendite arv ja tegevus, võimalusel ka sugu ja vanus. Oluline on, et vaatleja on täiesti kindel, mis liiki lindu ta nägi.

Vaatlusandmed tuleb saata aadressile feno@eoy.ee, sisestada rakenduse Legulus kaudu või andmehalduse keskkonda PlutoF, kust need jõuavad ka portaali eElurikkus. Vaatluste tegemise juhendi leiab ornitoloogiaühingu veebilehelt www.eoy.ee.

Ornitoloogiaühing julgustab vaatlusi tegema ja esitama nii rannikul kui ka sisemaal elavatel inimestel, eriti on oodatud teave Rapla-, Järva-, Jõgeva- ja Põlvamaalt, samuti Lääne- ja Ida-Virumaalt.

"Sel aastal on talv olnud erakordselt soe ja Eestis märgati esimesi rändlinde juba veebruaris. Praegu on üle Eesti saabunud näiteks kuldnokad, põldlõokesed, kiivitajad ja haned," selgitas ornitofenoloogiliste vaatluste koordinaator Tiiu Tali. "Saab olema huvitav, milliseks kujuneb tänavune kevad ja kuidas äärmiselt soe talv mõjutab rändlindude saabumist."

Ühing tuletab meelde, et seoses eriolukorraga on ka linnuvaatluste tegemisel oluline järgida valitsuse ja teiste ametkondade korraldusi. Loe täpsemalt.

Eesti Ornitoloogiaühing kogub ornitofenoloogilisi vaatlusi juba 1922. aastast. Eesmärk on koguda andmestikku esimeste saabunud rändlindude saabumisaegade kohta.

Lisainfo:
Tiiu Tali
Ornitofenoloogiliste vaatluste koordinaator
Eesti Ornitoloogiaühing
feno@eoy.ee
Tel 5606 6332
www.eoy.ee