Sel nädalal algab kaheksas Loodusfestival

6. juuni 2022

Juunikuu traditsiooniline Loodusfestival saab alguse üle Eesti juba sel reedel, 10. juunil. Kuue päeva jooksul keskendutakse elurikkuse tundmaõppimisele meid ümbritsevas keskkonnas.

Kaheksas Loodusfestival, mille peateemaks on "Sinu naabrid toas ja õues", keskendub meid ümbritsevatele justkui märkamatutele naabritele, kes elavad inimese loodud keskkonnas: parkides, aedades, rõdudel, ka toas. Sel aastal on festivali kavas üle 40 sündmuse ja töötoa, mis toimuvad üle Eesti – peamiselt Tartus, Tallinnas, Pärnus, Maardus ja Räpinas. Festivalil pannakse rõhku enda ümber elurikkuse märkamisele, uuritakse, kuidas kaasnaabreid hoida ja väärtustada. Lisaks põnevatele sündmustele saab külastada näitusi, osa võtta orienteerumisest ja viktoriinist.

Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein kutsub inimesi üles märkama elurikkust enda ümber ja vajadusel küsima abi liikide määramisel. "Loodusfestival kutsub sel korral märkama naabreid nii toas kui õues. Igaühel ei ole aga bioloogist sõpra, kes saaks aidata ära määrata taimi ja loomi meie ümber. Sellest tekkis idee pakkuda festivali ajal kõigile võimalust otse harrastajatelt ja ekspertidelt abi küsida – tee lihtsalt huvipakkuvast olendist pilti ning saada see aadressile loodusfestival@ut.ee või Loodusfestivali Facebooki lehele. Nii saame tuttavaks meie kodudes ja aedades askeldavate tegelastega."

Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Käsikäes Loodusfestivaliga toimub igal aastal ka linnalooduse fotokonkurss "Metsik linn", mis keskendub just linnalooduse ja linnakeskkonna omavahelistele suhetele. Selle aasta fotokonkursi võitjad kuulutatakse välja 10. juunil Tartus Lodjakojas enne Linnujämmi. Parima 20 tööga saab tutvuda Tartu Ülikooli botaanikaaias.

Traditsiooniline loodusvaatluste maraton toimub 11.–12. juunil ja viiendat korda. Taaskord on üle Eesti paiknevates avalikes vaatluspunktides kõigil huvilistel võimalik osa võtta maratonist ja teha loodusvaatlusi ka koos juhendajatega. Kõik maratoni käigus tehtavad vaatlused sisestatakse andmeportaali eElurikkus, kus need on avalikult kuvatult kõigile kättesaadavad. Korraldajad soovitavad sel korral järele proovida uut nutirakendust PlutoF Go, mis lihtsustab loodusvaatluste sisestamist andmebaasi. Nimelt saab äppi kasutada looduses viibides ka internetiühenduseta. Samuti võimaldab käepärane rakendus salvestada pildi-, heli- ja videofaile.

Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival sai alguse 2015. aastal Tartu loodusnädalana. Aasta hiljem kasvas ettevõtmine suuremaks ja nimetati ümber Tartu loodusfestivaliks. 2018. aastal laienes festival üle Eesti ja hakkas kandma nime Loodusfestival. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kus kannab nime Ellujäämise Kunstide Linnaloodusfestival "Loodus loob". Loodusfestivali toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisateave:
Loodusfestival
loodusfestival@ut.ee
loodusfestival.ee

Samal teemal

Loodusfestivalil kuuleb linnulaulu ja valmivad uued pesakastid koduaedadesse

Tänavu üheksandat korda toimuv ja aedade elurikkusele keskenduv Loodusfestival algab 7. juunil traditsioonilise linnulauluhommikuga Toomemäel. Järgmisel päeval, 8. juunil saavad huvilised ornitoloogide juhendamisel meisterdada pesakasti oma koduaeda üles seadmiseks ja linnurikkuse suurendamiseks.

Loe edasi ...

Sel nädalal toimub kuues Loodusfestival Tartus ja Tallinnas

Loodusfestivali põhiprogrammi sündmused toimuvad 6.‒8. augustil 2020 Tartus ja Tallinnas. Programmi kuuluvad ekskursioonid, arutelufoorumid, loodusretked kui ka näitused. Loodusfestival 2020 kulmineerub linnalooduse päeva ja Linnujämmiga Tartus ning Loomajämmiga Tallinna loomaaias.

Loe edasi ...

Viiendat korda toimuva Loodusfestivali keskmes on loodusvaatlused

Sel nädalalõpul, 14.–15. juunil toimuv Loodusfestival võtab fookusesse looduse vaatlemise, pakkudes mitmekülgseid võimalusi looduses viibimiseks. Osaleda saab töötubades, loodusretkedel või loodusvaatluste maratonil avatud vaatluspunktides.

Loe edasi ...