Hiiumaal on sel nädalal tähelepanu all ohustatud väike-laukhaned

22. aprill 2024

Sel nädalal kogunevad Hiiumaal linnuvaatlejad ja looduskaitsjad vaatlema siinsetele toitumis- ja puhkealadele saabunud ohustatud väike-laukhanesid ning arutama liigi rahvusvahelise kaitse korraldamist.

Eesti Ornitoloogiaühing korraldab koostöös Soome WWF-iga 23.–25. aprillil Hiiumaal väike-laukhane tutvustava seminari. Kohalikud hiidlased, Keskkonnaameti, Keskkonnaagentuuri ja Eesti Ornitoloogiaühingu töötajad õpivad määrama väike-laukhane ja eristama teda suur-laukhanest, saavad uusimaid teadmisi liigi bioloogiast, rändest ja elupaikadest ning arutavad ka rahvusvahelise kaitse korraldamist.

„Väike-laukhane seire töörühma liige Leho Aaslaid loendas 10. aprilli hommikul Hiiumaal 126 väike-laukhane ning järgmisel päeval tuvastas töörühma liige Maie Vikerpuur linde loendades ka kõik kolm saatjaga isendit,“ sõnas projekti „LIFE LWfG Climate“ kohalik koordinaator Andres Kalamees. „Oma kevadisel rändeteel peatuvad Fennoskandia asurkonna väike-laukhaned Eestis tavapäraselt aprilli lõpuni, mistõttu on see parim aeg nende vahetuks tundma õppimiseks. Eestist suunduvad linnud Soome ja pärast sealset vahepeatust pesitsusaladele Põhja-Norras,“ selgitas Kalamees Hiiumaal kogunemise põhjust.

Kreekas talvitanud väike-laukhaned alustasid rännet põhja poole 19. märtsil. Pärast traditsioonilist vahepeatust Ungaris Hortobágy rahvuspargis lendasid linnud 8. aprillil läbi Slovakkia ja Poola. Leedu piiri ületasid linnud 9. aprillil, peatudes Nemunase deltas vaid kaheks tunniks. Üllatusena tegid väike-laukhaned seekord mõnetunnise peatuse ka Lätis Liepaja järvel, enne kui jätkasid rännet mööda Läti rannikut Eesti suunas.

Väike-laukhanede rändeteed saab nii täpselt jälgida tänu Missis Kerkinile ehk emasele väike-laukhanele, kellele Norra linnukaitseorganisatsioon BirdLife Norge möödunud aasta juunis paigaldas GPS-saatja.

Seminar toimub koostöös Soome WWF-i väike-laukhane töörühmaga projekti „LIFE LWfG Climate“ raames.

Lisateave:
Andres Kalamees
Projekti "LIFE LWfG Climate" koordinaator Eestis
andres.kalamees@eoy.ee
Tel 523 7544
www.facebook.com/LesserWhitefrontedGoose

Samal teemal

Väike-laukhaned Hiiumaal 21. aprillil 2023.
Foto: Maie Vikerpuur.

Väike-laukhani Mister Blue koos saatjaskonnaga peatub Eestis

Ülemaailmselt ohustatud väike-laukhane esindaja Mister Blue koos saatjaskonnaga on jõudnud rändepeatuspaika Eestis, et puhata ja toituda teel pesitsuspaika Norras.

Loe edasi ...

Stoppkaader joonisfilmist.

Valmis joonisfilm ohustatud väike-laukhane elust

Põhja-Euroopas pesitseva ja kriitilises seisundis oleva väike-laukhane elust valmis joonisfilm, kus peategelaseks on GPS-saatjaga lind mister Blue.

Loe edasi ...

Väike-laukhaned Hiiumaal, saatjaga lind on mister Blue.
Foto: Maie Vikerpuur.

Väike-laukhani mister Blue saabus Eestisse

Täna hommikul kinnitati, et eile saabus koos kaaslastega Eestisse mister Blue – Euroopa ühe ohustatuma haneliigi väike-laukhane isend.

Loe edasi ...