Väike-laukhani mister Blue saabus Eestisse

13. aprill 2022

Täna hommikul kinnitati, et eile saabus koos kaaslastega Eestisse mister Blue – Euroopa ühe ohustatuma haneliigi väike-laukhane isend.

Kolmapäeva, 13. aprilli hommikul märgati seiretöödel Hiiumaal Euroopa ühe ohustatuma haneliigi väike-laukhane salka, mis koosneb umbes 60 isendist. Teiste seas on ka mister Blue – 2018. aastal Norras GPS-kaelarõngaga varustatud väike-laukhani, kelle rändeteed jälgivad mitme riigi ornitoloogid.

Väike-laukhaned saabusid siia otse Ungarist, oma kevadrännet alustasid nad talvitamisaladelt Kreekas. Pärast puhkepeatust Hiiumaa rohumaadel ja rannaniitudel liiguvad linnud umbes kolme-nelja nädala pärast Soome ja sealt pesitsusaladele Norras.

Väike-laukhani on Eestis I kaitsekategooria liik, punases nimestikus on ta läbirändajana määratletud kui kriitilises seisundis olev liik. Hetkel on Fennoskandia asurkonna arvukushinnang 90–120 isendit.

Kliimamuutustest tulenevate väike-laukhanede rändeteede, talvitamis- ja rändepeatuspaikade tingimuste parandamise ja leevendusmeetmete otsimisega tegelevad Leedu, Saksamaa, Ungari, Kreeka, Eesti ja Soome partnerid projekti LIFE LWfG Climate raames. Projekti toetavad Euroopa Liit, LIFE, Natura 2000 ja Norra Keskkonnaagentuur.

Lisateave:
Andres Kalamees
Projekti LIFE LWfG Climate koordinaator Eestis
Tel 523 7544
andres.kalamees@eoy.ee

Samal teemal

Väike-laukhaned Hiiumaal.
Foto: Maie Vikerpuur

Hiiumaal on sel nädalal tähelepanu all ohustatud väike-laukhaned

Sel nädalal kogunevad Hiiumaal linnuvaatlejad ja looduskaitsjad vaatlema siinsetele toitumis- ja puhkealadele saabunud ohustatud väike-laukhanesid ning arutama liigi rahvusvahelise kaitse korraldamist.

Loe edasi ...

Väike-laukhaned Hiiumaal 21. aprillil 2023.
Foto: Maie Vikerpuur.

Väike-laukhani Mister Blue koos saatjaskonnaga peatub Eestis

Ülemaailmselt ohustatud väike-laukhane esindaja Mister Blue koos saatjaskonnaga on jõudnud rändepeatuspaika Eestis, et puhata ja toituda teel pesitsuspaika Norras.

Loe edasi ...

Stoppkaader joonisfilmist.

Valmis joonisfilm ohustatud väike-laukhane elust

Põhja-Euroopas pesitseva ja kriitilises seisundis oleva väike-laukhane elust valmis joonisfilm, kus peategelaseks on GPS-saatjaga lind mister Blue.

Loe edasi ...