Valmis joonisfilm ohustatud väike-laukhane elust

29. august 2022

Põhja-Euroopas pesitseva ja kriitilises seisundis oleva väike-laukhane elust valmis joonisfilm, kus peategelaseks on GPS-saatjaga lind mister Blue.

Vastvalminud joonisfilm annab sisuka ülevaate väike-laukhane mister Blue ja tema saatjaskonna aastaringist, rõõmudest ja muredest, ohtudest ja lootustest. Mister Blue on reaalselt GPS-saatjaga varustatud isane väike-laukhani, kelle teekonda talvitamisaladelt Lõuna-Euroopast pesitsusaladele Põhja-Euroopas ja tagasi jälgivad mitme riigi teadlased ja looduskaitsjad. Filmis on ära märgitud ka lindude kevadine saabumine Eestisse hästi hooldatud ja turvatud peatumisaladele enne siirdumist pesitsusaladele Norras. Eestikeelsete subtiitritega joonisfilmi saab vaadata Eesti Ornitoloogiaühingu YouTube’i kanalil: https://youtu.be/E4rOQXFDq94.

Augusti lõpus sätivad ülemaailmselt ohustatud ja Norras pesitsevad väike-laukhaned end vaikselt pikale teekonnale, et jõuda turvaliselt talvitamisaladele Kreekas ja Ungaris. Ebaõnnestunud pesitsejad on juba kesksuvel liikunud sulgimisaladele Venemaa arktilises tundras ning alustavad sealt sügisepoole küllaltki ohtliku teekonda piki Obi jõe orgu ja Kasahstani, et lõpuks liituda ülejäänud Fennoskandia populatsiooniga Kreekas.

Joonisfilmi valmistas Leedu ornitoloogiaühing, illustraator on Ieva Miškinytė-Savickė ja animaator Milda Kargaudaitė.

Animatsioon valmis väike-laukhane ja tema elupaikade seisundi parandamist toetava projekti "LIFE LWfG Climate" raames, mille üheks partneriks on Eesti Ornitoloogiaühing.

Lisateave:
Andres Kalamees
Projekti "LIFE LWfG Climate" koordinaator Eestis
Tel 523 7544
andres.kalamees@eoy.ee
www.facebook.com/LesserWhitefrontedGoose

Samal teemal

Väike-laukhaned Hiiumaal.
Foto: Maie Vikerpuur

Hiiumaal on sel nädalal tähelepanu all ohustatud väike-laukhaned

Sel nädalal kogunevad Hiiumaal linnuvaatlejad ja looduskaitsjad vaatlema siinsetele toitumis- ja puhkealadele saabunud ohustatud väike-laukhanesid ning arutama liigi rahvusvahelise kaitse korraldamist.

Loe edasi ...

Väike-laukhaned Hiiumaal 21. aprillil 2023.
Foto: Maie Vikerpuur.

Väike-laukhani Mister Blue koos saatjaskonnaga peatub Eestis

Ülemaailmselt ohustatud väike-laukhane esindaja Mister Blue koos saatjaskonnaga on jõudnud rändepeatuspaika Eestis, et puhata ja toituda teel pesitsuspaika Norras.

Loe edasi ...

Väike-laukhaned Hiiumaal, saatjaga lind on mister Blue.
Foto: Maie Vikerpuur.

Väike-laukhani mister Blue saabus Eestisse

Täna hommikul kinnitati, et eile saabus koos kaaslastega Eestisse mister Blue – Euroopa ühe ohustatuma haneliigi väike-laukhane isend.

Loe edasi ...