Suvise aialinnupäeviku seitsmenda hooaja kokkuvõte

8. veebruar 2021

Suvisel aialinnupäevikul oli mullu rekordaasta: vaatlusi tegi 1193 inimest 675 aias.

Suvise aialinnupäeviku seitsmendal aastal kogunes usinate linnu- ja loodusvaatlejate ühise pingutuse tulemusena peaaegu 30 000 vaatluskirjet, mis lisandusid eelmiste aastate 138 000 vaatluse juurde. Vaatlused jagunesid järgnevalt:

  • 17 691 lindude esmavaatlust,
  • 2170 pesitsusvaatlust,
  • 1519 imetajate, kahepaiksete ja roomajate vaatlust,
  • 8084 taimede ja putukate fenovaatlust,
  • 416 tolmeldajate vaatlust 1158 taimekülastuse kohta.

Mis jääb meelde 2020. aasta hooajast?

Keskmine aias kohatud linnuliikide arv kukkus 35,3 liigini (2019. aastal 37,3 liiki) ja pesitsusjuhtude arv 4,1 korrani (2019. aastal 5,0 korda), kuid lindude pärast ei pea muretsema – linnuvaatlejatel oli raske aasta.

Talv oli erakordselt soe, kuid rändlindude saabumist see ei kiirendanud. Enamik lindusid peale sookure jõudsid meile tagasi üpris tavapärasel ajal.

Plusskraadides talve tõttu oli paljudel taimedel keskmine õitsemisaja algus erakordselt varajane. 11 taime parandasid oma rekordeid, mõni suisa mitme nädala võrra.

Putukad varajasele kevadele väga ei reageerinud, mistõttu jäi sel aastal paljudel tolmeldajatel lumi- ja märtsikellukestega kohtumine vahele.

Suvise aialinnupäeviku 2020. aasta tulemuste kokkuvõttega saab tutvuda siin.

1. märtsil 2021 algab suvise aialinnupäeviku hooaeg uue koordinaatori Martin Tikk juhtimisel.

Suvise aialinnuvaatluse koordinaator aastatel 2014-2020 Meelis Uustal tänab kõiki aialinnuvaatlejaid põnevate aastate ja väga hariva kogemuse eest!

Lisainfo:
www.eoy.ee/aed

Samal teemal

Foto: Kauro Kuik

Ornitoloogiaühing kustub märkama ja kirja panema oma koduaia elurikkust

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub loodushuvilisi ja aiapidajaid märkama ja avastama elurikkust oma koduaias ning märtsist kuni oktoobrini tehtud vaatlusi aialinnupäevikusse kirja panema.

Loe edasi ...

Foto: Ave Kruusel

Kümnendal hooajal peeti suvist aialinnupäevikut 365 aia kohta

Eesti Ornitoloogiaühingu harrastusteaduse algatuse suvise aialinnupäeviku kümnendal hooajal tegi loodusvaatlusi 670 inimest 365 aias.

Loe edasi ...

Foto: Kauro Kuik

Täna algab suvise aialinnupäeviku kümnes hooaeg

Juba kümnendat hooaega kutsub Eesti Ornitoloogiaühing loodushuvilisi kirja panema oma aias märgatud ja pesitsevaid linde. Suvise aialinnupäeviku pidamine kestab märtsist kuni oktoobri alguseni.

Loe edasi ...

Üheksandal hooajal peeti suvist aialinnupäevikut 357 aia kohta

Suvise aialinnupäeviku üheksandal hooajal täheldasid päevikupidajad märtsi algusest kuni oktoobri alguseni üles ligi 19 000 loodusvaatlust.

Loe edasi ...

Põldvarblane.
Foto: Kaisa Äärmaa.

Täna stardib suvise aialinnupäeviku uus hooaeg

Tänasest kuni oktoobri alguseni saavad kõik aiapidajad kaasa lüüa suvise aialinnupäeviku pidamises, tähendades veebipäevikus üles oma aias kohatud ja pesitsevad linnud.

Loe edasi ...

Kuldnokk.
Foto: Kauro Kuik.

Avasta oma aialinde ja märgi need päevikusse!

Ornitoloogiaühing kutsub aiaomanikke märtsist oktoobrini pidama veebipäevikut oma aias kohatud lindude, aga ka muude loomade ja taimede kohta.

Loe edasi ...

Praegu on viimane aeg paigaldada aeda pesakastid kuldnokkadele.
Foto: Sander Sirelbu.

Jälgi kevade saabumist oma aias ja pane loodusvaatlused kirja

Kevad on käes ja eriolukorrale vaatamata veedavad paljud pered aega populaarsetel matkaradadel ja looduskaunites paikades. Praegu on aga on hoopis sinu koduõu parim paik, kus ohutult värskes õhus viibida ja loodusest rõõmu tunda.

Loe edasi ...

Tänase seisuga on päevikupidajad kohanud kuldnokka 121 aias.
Foto: Kauro Kuik.

Soovitused aialinnupäeviku pidajatele

Looduses viibimine, lindude ja loomade jälgimine ning oma aia eest hoolitsemine on teraapilised tegevused. Praeguses olukorras on tavapärasest suurem võimalus aias tegutseda ja seepärast jagame soovitusi aialinnupäeviku pidajatele.

Loe edasi ...

Vaade Haapsalu linnuvaatlustornist.
Foto: Rita Helisma.

Linnade linnuvaatluspäev lükkub edasi

Märtsikuu viimasel pühapäeval kavas olnud linnade linnuvaatluspäev lükkub edasi. Seniks kutsub ornitoloogiaühing linnuhuvilisi pidama aialinnupäevikut.

Loe edasi ...

Musträstas on linnuliik, keda aialinnuvaatlejad sagedasti kohtavad.
Foto: Kauro Kuik.

Märgi aias kohatud kevadekuulutajad üles veebipäevikusse!

Ornitoloogiaühing kutsub seitsmendat aastat huvilisi pidama veebipäevikut oma aias kohatud lindude, aga ka muude loomade ja taimede kohta.

Loe edasi ...