Anna ornitoloogiaühingule teada saabuvatest rändlindudest

12. aprill 2021

Ornitoloogiaühing kogub teateid esimestest saabunud rändlindudest. Ühing ootab vaatlusi näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese kohta üle Eesti.

Rändlindude saabumisest saab iga huviline teada anda kuni mai lõpuni. Vajalik on üles märkida vaatluse kuupäev ja kellaaeg, asukoht, nähtud liigid, isendite arv ja tegevus, võimalusel ka lindude sugu ja vanus. Oluline on, et vaatleja on täiesti kindel, mis liiki lindu ta nägi. Oodatud on ka märtsis ja aprilli alguses tehtud vaatluste andmed.

Vaatlusandmed tuleb sisestada rakenduse Legulus kaudu või andmehalduse keskkonnas PlutoF. Rakenduse Legulus kasutusjuhendi leiab teabelehest Tiirutaja nr 48. Vaatlejad, kes ei kasuta keskkonda PlutoF, saavad vaatlused edasta aadressile feno@eoy.ee. Täpsema vaatluste tegemise juhendi leiab ornitoloogiaühingu kodulehelt.

Ornitoloogiaühing julgustab vaatlusi tegema ja esitama nii rannikul kui ka sisemaal elavaid inimesi, eriti on oodatud teave Rapla-, Järva-, Jõgeva- ja Põlvamaalt, samuti Lääne- ja Ida-Virumaalt.

"Üle Eesti on juba saabunud mitmed rändlinnud alates sookurgedest kuni metsvintideni," ütles ornitofenoloogiliste vaatluste koordinaator Tiiu Tali. "Kuid millestki keegi veel ilma jäänud ei ole, mitmed liigid on veel saabumas. Kuna looduses viibimine on praegu sisuliselt ainus võimalus oma vaba aega veeta, siis miks mitte proovida looduses olles linnuliike määrata ja jälgida, millised uued liigid igapäevaselt parki, aeda või metsa ilmuvad – see on mõnus viis kogu oma perega aega veeta."

Ornitoloogiaühing kogub ornitofenoloogilisi vaatlusi juba 1922. aastast. Eesmärk on koguda andmestikku esimeste saabunud rändlindude saabumisaegade kohta.

Lisainfo:
Tiiu Tali
Ornitofenoloogiliste vaatluste koordinaator
Eesti Ornitoloogiaühing
feno@eoy.ee
Tel 5606 6332
www.eoy.ee

Samal teemal

Sookured.
Foto: Kätriin Kruusaauk.

Anna teada lahkuvatest rändlindudest

Eesti Ornitoloogiaühing ootab teateid viimaste lindude lahkumisaegade kohta sügisel.

Loe edasi ...

Väike-lehelind.
Foto: Kauro Kuik.

Ornitoloogiaühing ootab teateid saabuvatest rändlindudest

Ornitoloogiaühing kutsub loodusesõpru teada andma esimestest saabunud rändlindudest. Oodatud on vaatlused näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese kohta üle Eesti.

Loe edasi ...