Märka saabuvaid rändlinde

14. märts 2023

Eesti Ornitoloogiaühing kogub teateid esimestest saabunud rändlindudest, näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese kohta.

Rändlindude saabumisest saab iga huviline teada anda kuni mai lõpuni. Vajalik on üles märkida vaatluse kuupäev ja kellaaeg, asukoht, nähtud liigid, isendite arv ja tegevus, võimalusel ka lindude sugu ja vanus. Oluline on, et vaatleja on täiesti kindel, mis liiki lindu ta nägi.

Vaatlusandmed tuleb sisestada rakenduse PlutoF GO kaudu või platvormil PlutoF, kust need jõuavad portaali elurikkus.ee. Täpsema vaatluste tegemise juhendi leiab siit.

Eesti Ornitoloogiaühing julgustab vaatlusi tegema ja esitama nii rannikul kui ka sisemaal elavatel inimestel, eriti on oodatud teave Rapla-, Järva-, Jõgeva- ja Põlvamaalt, samuti Lääne- ja Ida-Virumaalt.

"Linnuvaatlejad on sel aastal juba vaadelnud esimesi üksikuid rändlinde nagu hallhani, kaelustuvi, kiivitaja või põldlõoke," ütles ornitofenoloogiliste vaatluste koordinaator Tiiu Tali. "Tegemist on lähiränduritega, kes on talve veetnud näiteks Lääne-Euroopas või mujal lähematel talvitusaladel. Suurem lindude ränne on alles ees ja rände tippaeg on aprilli lõpus ja mai alguses, mõned kaugrändurid Aafrikast ja Aasiast saabuvad alles mai teises pooles," lisas Tali.

Ülevaateid ornitofenoloogilistest vaatlustest avaldatakse jooksvalt listis "Linnuhuvilised".

Eesti Ornitoloogiaühing kogub ornitofenoloogilisi vaatlusi juba 1922. aastast. Eesmärk on koguda andmestikku esimeste saabunud rändlindude saabumisaegade kohta.

Lisateave:
Tiiu Tali
Ornitofenoloogiliste vaatluste koordinaator
feno@eoy.ee
Tel 5606 6332

Samal teemal

Sookured.
Foto: Kätriin Kruusaauk.

Anna teada lahkuvatest rändlindudest

Eesti Ornitoloogiaühing ootab teateid viimaste lindude lahkumisaegade kohta sügisel.

Loe edasi ...

Linavästrik.
Foto: Moonika Bukotkin.

Anna ornitoloogiaühingule teada saabuvatest rändlindudest

Ornitoloogiaühing kogub teateid esimestest saabunud rändlindudest. Ühing ootab vaatlusi näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese kohta üle Eesti.

Loe edasi ...

Väike-lehelind.
Foto: Kauro Kuik.

Ornitoloogiaühing ootab teateid saabuvatest rändlindudest

Ornitoloogiaühing kutsub loodusesõpru teada andma esimestest saabunud rändlindudest. Oodatud on vaatlused näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese kohta üle Eesti.

Loe edasi ...