Rakenduse PlutoF juhendid

NB! LEHT ON TÄIENDAMISEL!

Haudelindude levikuatlase andmete sisestamise juhend PlutoF töölaual ja nutirakenduses PlutoF GO.

Uue linnuatlase jaoks talletatakse andmed digitaalselt PlutoF platvormil ühises andmeruumis. Andmeid saab sisestada arvutis veebibrauseri vahendusel töötava PlutoF töölaua kaudu või nutirakenduse PlutoF GO abil. Järgnev juhend selgitab töölaua ja nutirakenduse kasutamist linnuatlase andmete sisestamisel. Detailsemad kasutusjuhendid on saadaval PlutoF kodulehel.

Kasutajaks registreerumine
Kes ei ole veel PlutoF kasutaja, peab registreeruma. Seda saab teha nii arvutis kui telefonis, aga oluline on meeles pidada, et sama kasutajatunnus kehtib mõlemas! Piisab, kui registreeruda ühes neist.

NB! Kui olete kunagi varem juba PlutoFi kasutajaks registreerunud, aga parooli unustanud, siis saab selle taastada. Selleks klõpsake Plutof.ut.ee paremas ülanurgas Töölaud → Logi sisse → Taasta salasõna. Ärge registreeruge uuesti! Kui olete unustanud ka e-postiaadressi, millelt registreerusite, võtke ühendust PlutoF kasutajatoega.

Registreerumine arvutis PlutoF.ut.ee veebilehel

Plutof.ut.ee avalehel klõpsake "Hakka kasutajaks" nupul. See viib app.plutof.ut.ee/register lehele. Seal täitke registreerumisvorm oma andmetega.

  • Vorm on korrektselt täidetud, kui kõigi väljade kõrval on roheline märk "".
  • Parool tuleb sisestada kaks korda, nii jääb see endalegi paremini meelde.
  • Kontrollige üle e-postiaadress! Kui see sisestada näpuveaga, ei saa te sisse logida!
  • Klõpsake nupul Registreeru. Kui kõik on hästi, kuvatakse teade "Registreerumise lõpetamiseks palun järgige Teie e-postile saadetud juhiseid."

Registreerumine nutiseadmes Plutof GO äpis

Kui PlutoF GO nutirakendus on paigaldatud, siis saab vaatlusi kohe sisestama hakata. Selleks aga, et neid kesksesse andmebaasi saata, tuleb kasutajaks registreeruda ja sisse logida.

NB! Kui olete juba arvutis PlutoFi kasutajaks registreerunud, pole seda uuesti vaja teha.

  • Registreerumiseks tuleb avada seadete menüü:
  • Sealt tuleb valida "Logi sisse" ning järgmisel lehel "Registreeri PlutoF kasutajaks."
  • Kasutajanime ja parooli nõuded on kirjas iga välja juures. Kõik väljad on kohustuslikud täita.
  • Kontrollige, et sisestate õige e-posti aadressi!
  • Oluline on jälgida, et ükski väli ei sisaldaks viga: järgneval joonisel on vigane kõige viimane väli (Parooli kinnitus). Registreerumiseks ei tohi ükski väli olla punase servaga.
  • Korrektse vormi postitamisel kuvatakse teade "Vaata oma emaili ja kinnita konto registreerimine".

Registreerumise kinnitamine

Registreerumisvormis sisestatud e-postiaadressile saadetakse kohe kinnituskiri, mille saatjaks on noreply@plutof.ut.ee. Enne registreerumise kinnitamist sisse logida ei saa. Kui kiri ei saabu paari minuti jooksul, kontrollige oma rämpsposti kausta. Kirja keskel on pikk aadress app.plutof.ut.ee/activate/…, millel peate klõpsama. Tehke seda kohe, sest kahe päevaga see kiri aegub.

Kui kinnitamine õnnestus, kuvatakse teade "E-posti aadress on kinnitatud! Jätkamiseks logi sisse."

Vaatluste sisestamine

Linnuatlase töös kaasa löömiseks tuleb andmebaasi sisestada pesitsuskoodidega vaatlusi. Neid on võimalik sisestada nii arvutis veebibrauseri kaudu kui ka nutirakenduse abil. Kui olete PlutoFi kasutamisel algaja, siis on mõistlik kõigepealt mõned seadistused paika panna, siis sujub edasine lihtsamalt.

Kui olete kogenud PlutoFi kasutaja, ei pea Linnuatlase andmete kogumiseks midagi spetsiaalset tegema. Kõik linnuvaatlused (ka teiste projektidega seotud) lähevad arvesse.


PlutoF töölaua seadistamine arvutis


Kõigepealt tuleb PlutoF töölauale sisse logida. Selleks on plutof.ut.ee/et avalehel paremas ülanurgas nupp Töölaud. Töölauale jõuab ka otseviite https://app.plutof.ut.ee/ abil.

Kui töölaud avaneb inglise keeles, saate seda muuta ülamenüü paremas nurgas keele valikul Est klõpsates.


Kui hakkate PlutoFi kasutama (peamiselt või ainult) linnuatlase andmete sisestamiseks, on otstarbekas seadistada töökeskkond järgnevalt:

1. klõpsake ülamenüü paremas servas nupul "Seaded";

2. avage vaheleht "Vaikimisi väärtused" ning sisestage "Vaikimisi projekti" välja tekstikirjena: linnuatlas; seejärel, kui kuvatakse vastav rida, valige see hiireklõpsuga. Välja väärtuseks peab jääma Linnuatlas 2025-2030.


3. Selleks, et näha Linnuatlase ruudustikku vaatluse sisestamise kaardil, tuleb see samal seadistuste lehel lubada. Selleks otsige väljas "Enabled map layers" väärtust Birdatlas või Linnuatlas ja valida see. Kihi nimi peab jääma välja alla valituks ja näitama vastavat väärtust (Birdatlas või Linnuatlas).
 

4. Seadistamise lõpuks tuleb klõpsata nupul "Salvesta"!

Vaatluste sisestamine arvutis


Üldandmed

Vaatluste sisestamiseks tuleb (variant A):

1. avada vasakmenüüst TAKSONI ESINEMISED

2. selle all leida jaotis Vaatlused,

3. klõpsata hallil  märgil


Variant B: kui teie vaatluste loend on juba ees, tuleb rohelisel menüüribal klõpsata Uus.

NB! LEHT ON TÄIENDAMISEL!