Lindude pesitsusolude parandamine

Mida metsikum ja mitmekesisem on koduümbrus, seda kirevam elu seal kihab. Sileda muruga lagedast iluaiast leiab lind vaid mõne ussikese. Kuid tal on vaja kohta pesa ehitamiseks ja piisavalt toitu poegade üleskasvatamiseks. Sellele saab ka inimene pisut kaasa aidata.

Lindudele meeldivad vanad puud. Neis tekib pesitsemiseks looduslikke õõnsusi ning koorepragudes ja mädapuidus leidub hulganisti süüa. Eriti head on selles mõttes pärnad, aga ka vanad tammed, vahtrad ja õunapuud. Lindudele meeldivad ka põõsad ja hekid. Neisse on hea pesa peita või ise varjuda, põõsaaluste kõdus on aga toiduks palju putukaid ja ussikesi. Nii puud kui põõsad võiksid paikneda rühmadena ja vahelduda lagedate aladega. Eriti mõnusad on tihedad elupuud, kadakad ja kuused või kuusehekid

Head kaitset pakuvad asteldega puud-põõsad ning tihedamad ronitaimed. Põõsaid võib ka kärpida, et need tihedamaks kasvaks. Aeda koristades jäta põõsaalused riisumata, sest lehekõdus leidub lindudele palju söögipoolist. Aias tekkivad oksad vii aianurka hunnikusse. Selline risuhunnik on hea pesitsuskoht. NB! Ära seda hunnikut pesitsusajal põlema pane! Seetõttu ei ole hea jaanipäeva vm lõket varakult valmis teha, sest linnud võivad sinna üsna kiiresti pesa teha. Ka hõre või aukudega puuriit pakub lindudele pesitsusvõimalust.

Kindlasti ei meeldi lindudele muru, aiamaa ja puude mürgitamine ega kemikaalide kasutamine. See vähendab nende toiduks olevate putukate hulka. Selle asemel võiks proovida just rohkem linde aeda pesitsema meelitada, et nad kahjurid nahka paneksid.

Lindudele meeldivaks lisandiks aias on veekauss, kus nad saavad end pesta ja janu kustutada. Selleks sobib madal laugete servadega anum. Linnud, eriti varblased, armastavad võtta ka liivavanne. Selleks sobib lillepeenar, aga neile võib päikselisse kohta teha ka väikese liivaplatsi. Suitsupääsukeste mureks on sageli kehv ehitusmaterjal, mistõttu pesad alla kukuvad. Seda muret leevendab maja juurde tekitatud savine lomp, mis pesaehituse perioodil tuleks märg hoida.