Pesakasti ülespanek

Lindude pesakaste võib üles panna igal ajal. Eri liigid alustavad pesitsemist eri ajal ja mitmed liigid pesitsevad suve jooksul ka kaks või kolm korda, valides igaks korraks sageli uue kasti. Kasti võiks siiski üles panna juba talvel või isegi sügisel. Nii jõuab see kevadeks juba pisut kuluda ja meeldib lindudele rohkem. Kui esimesel aastal kast siiski tühjaks jääb, ei maksa seda kohe maha võtta, sest sageli asustataksegi uus pesakast alles teisel aastal. Kui see aga mitu aastat tühi on, tuleks asukohta vahetada.

Pesakasti võib panna puu või teiba otsa või lüüa hoone külge. Kast peab olema kõvasti kinni, et ta alla ei kukuks, kuid ühtlasi eemaldatav, et seda oleks võimalik puhastada või asukohta vahetada. Hoone või teiba külge saab kasti lüüa naeltega, kuid puu otsa tuleks see panna puud vigastamata nööri või traadiga või riputada tugevama oksatüüka otsa.
Pesakast peab olema kas püsti või ettepoole kaldu, kindlasti mitte tahapoole. Lennuava võiks avaneda lõunasse või itta, kindlasti mitte põhja ega selles paigas valitsevate tuulte suunas.
Kast paigalda poolvarju, nii et päike sellele pidevalt peale ei paistaks. Ka päris tiheda puu või põõsa sees ei taha pesakastilinnud pesitseda. Kast võiks olla kas puutüvel või võra hõredamas kohas. Pesaava ette peab jääma avatud ruumi, et lind saaks pesale lennata.

Pesakasti võib ehitada ka hoone välisseina siseküljele. Nt võib pööningu otsaseina teha paraja suurusega auga ja ehitada sissepoole pesakasti. Selline pesakast peab väga kaua vastu.

Pesakasti kõrgus maapinnast ei ole lindudele väga oluline, kuid igal liigil on siiski oma eelistused. Üldiselt tahavad väiksemad linnud pesitseda madalamal ja suuremad kõrgemal. Tihasesuurustele lindudele ja avatud kastidele on sobivaks kõrguseks maapinnast üldiselt umbes 2-4 m, kuldnokale ja temast suurematele lindudele 3-6 m. Pääsukeste pesad ja alused tuleb aga kindlasti panna räästa lähedusse.

Kuldnoka, varblase, piiritaja ja räästapääsukese pesakastid võivad paikneda lähestikku või isegi kõrvuti. Tihased ja enamik teisi linde oma liigikaaslasi väga lähedal näha ei taha ja vajavad suuremat territooriumi. Nende pesade vahe võiks olla vähemalt 15 m. Kõige parem on teha pesakaste eri liikidele, siis ei häiri elanikud teineteist ja on endal ka põnevam.

Pesamaterjali pole üldiselt mõtet lindudele kasti panna, nad tahavad seda ise valida. Vaid kakkudele soovitatakse kasti põhja panna peotäis saepuru või laaste, sest ise nad pesamaterjali ei kasuta ja nii võivad munad põhjas veerema hakata.